Fiat Bank w pogoni za Volkswagen Bankiem

CU
opublikowano: 19-01-2009, 00:00

Wciąż do przodu, ale tym razem bardzo wolno — tak wyglądała akcja kredytowa autobanków w 2008 r.

Wciąż do przodu, ale tym razem bardzo wolno — tak wyglądała akcja kredytowa autobanków w 2008 r.

Stagnacja. To słowo celnie określa sytuację na rynku autobanków w ubiegłym roku. Wzrost akcji kredytowych i liczby umów był kilkuprocentowy, a to w świetle ubiegłorocznego podsumowania, kiedy wartość kredytów wykazała ponad 30-procentową dynamikę, wypada bardzo blado.

Sześć banków samochodowych podpisało w 2008 r. 52,3 tys. umów kredytowych za 2 mld zł. Zarówno liczba pożyczek, jak i ich wartość wzrosły zaledwie o nieco ponad 3 proc. Cztery z autobanków mogą co prawda poszczycić się dalszym wzrostem akcji kredytowej, ale tak naprawdę tylko dwa z nich mogą faktycznie z zadowoleniem patrzeć na ostatni rok.

Wyścig banków

Najlepszy wynik ma na koncie RCI Bank Polska — firma zanotowała wzrost o 1/4 zarówno liczby, jak i wartości kredytów w porównaniu z 2007 r. W przypadku GMAC Bank Polska wartość akcji kredytowej wzrosła o 13 proc., a liczba zawartych umów — o 16 proc.

Lider rynku Volkswagen Bank Polska utrzymał pierwsze miejsce, ale zanotował spadek wyników: akcja kredytowa w 2008 r. była o 4,5 proc. niższa, a liczba zawartych umów spadła o 8 proc. Trzecia w kolejności Toyota podpisała wprawdzie o 6 proc. więcej umów kredytowych, ale wartość akcji jest tu o 4 proc. niższa. To "zasługa" obniżki cen toyot, do jakiej doszło w połowie ubiegłego roku.

Przewaga Volkswagen Bank Polska nad największym rywalem — drugim w kolejności Fiat Bank Polska — maleje w coraz szybszym tempie: podczas gdy w 2007 r. wartość umów tego pierwszego była wyższa o ponad 137 mln zł, teraz ta przewaga wynosi 90 mln zł.

Trudne czasy

W przyszłym roku banki samochodowe nie powinny już liczyć na wzrost. Dla-czego?

— Prognozy producentów i dystrybutorów samochodów na 2009 r. nie są takie optymistyczne. Szacunki dotyczące spadku sprzedaży wahają się w granicach od 10 do nawet 25 proc. — kwituje Paweł Muchowicz, dyrektor operacyjny i członek zarządu GMAC Banku.

To musi przełożyć się na wyniki autobanków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: CU

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu