FIFA może zmniejszyć liczbę stadionów na mundialu

opublikowano: 15-07-2014, 07:17

FIFA może zmniejszyć liczbę stadionów wykorzystywanych do organizacji Mistrzostw Świata w 2018 r. w Rosji, informuje Bloomberg. Uzasadnieniem dla takiej decyzji są obawy o żywotność ekonomiczną infrastruktury po trwającym zaledwie miesiąc turnieju.

Prezydent FIFA Sepp Blatter powiedział że delegacja przedstawicieli władz piłkarskich spotka się we wrześniu z rosyjskimi organizatorami turnieju, aby omówić plany na kolejną edycję.

Sepp Blatter (źródło: youtube)
Sepp Blatter (źródło: youtube)

Blatter ocenił zakończony w niedzielę mundial w Brazylii na 9,25 pkt w 10-cio stopniowej skali, podkreślając wielką „wyjątkowość” imprezy, która kosztowała ponad 11 mld USD. Podkreślił, że turniej jest poważnym wyzwaniem dla organizatorów, wskazując m.in. na opóźnienia w budowie na prawie wszystkich z 12 aren, wykorzystywanych do przeprowadzenia 64 meczów.

FIFA pracuje teraz nad nowym formatem dla rosyjskiego mundialu mając na uwadze po turniejowe wykorzystanie aren sportowych. Obecnie po mundialu w RPA, który odbył się w 2010 r. co najmniej trzy stadiony leżą odłogiem. Eksperci prognozują, że podobnie może być w przypadku obiektów w Brazylii, i taki problem może dotyczyć nawet czterech stadionów, w tym w Manaus i stołecznej Brasili.

Obecnie FIFA wymaga co najmniej ośmiu stadionów w przypadku turnieju w którym biorą udział 32 drużyny. Tymczasem Witalij Mutko, rosyjski minister sportu przed kilkoma dniami deklarował, że kraj „gwarantuje budowę 12 aren”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane