Finał tygodnia w cieniu rynków bazowych

Adam Stańczak, Analityk DM BOŚ
opublikowano: 04-06-2021, 19:57

Piątkowy powrót do gry w Warszawie miał miejsce w pierwszy piątek miesiąca, więc od poranka rynki bazowe narzuciły GPW powielanie ruchów indeksów i futures oraz wrażliwość na kondycję dolara.

Pierwsza zmienna działała stabilizująco. Inwestorzy schowali się w klasycznym dla pierwszych piątków miesiąca scenariuszu czekania na publikację amerykańskiego Departamentu Pracy. Druga, z dolarem szukającymi umocnienia, dostosowała się do cichych oczekiwań pozytywnej niespodzianki ze strony danych o liczbie miejsc pracy poza rolnictwem i grała w podażowym obozie. Mimo mieszanki sprzecznych impulsów udało się indeksom wejść w spotkanie z danymi z USA na poziomach zbliżonych do porannych, neutralnych otwarć sesji. Raport był negatywnym zaskoczeniem. Wzrost liczby etatów o niespełna 600 tys. kontrastował ze średnią prognozą w okolicach 675 tys. i mocno zaskoczył słabością na tle cichych oczekiwania rynku – budowanych między innymi na wczorajszym odczycie ADP – lokujących się bliżej liczby 800 tys. Inwestorzy zareagowali modelowo i standardowo.

Dolar osłabił się skokowo, a ceny akcji poszybowały w górę w związku z nadziejami na wolniejsze zmiany w polityce monetarnej w USA. Dla GPW, z akcentem na WIG20, kluczowa była słabość dolara, która pozwoliła umocnić się słabnącemu wcześniej złotemu. W finale WIG20 zyskał ledwie 0,1 procent. Technicznie patrząc skromny wzrost pozwolił dołożyć ułamek do tygodniowej zwyżki i popyt wygrał tydzień. Spojrzenie na wykres tygodniowy indeksu nie pozostawia jednak wątpliwości, iż opory podkreślone na sesji wtorkowej pozostają w mocy. Rynek skończył tydzień jednoczesnym potwierdzeniem trendu wzrostowego, jak i wykreśleniem nowych maksimów w perspektywie 12 miesięcy, ale w nowy tydzień wejdzie z pytaniami o korektę, którą narzucają wskaźniki sygnalizujące wykupienie. Na chwilę obecną podaży nie udaje się ugrać niczego ponad konsolidację pod oporami w rejonie 2300-2280 pkt., więc nie warto wyprzedzać wydarzeń i zostawić rynkowi decyzję o kierunku wybicia z neutralnego zawieszenia WIG20 pod 2300 pkt.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane