Financial Times:Belka przygotowuje reformę budżetową

07-09-2001, 09:35

WARSZAWA (Reuters) - Typowany na przyszłego ministra Marek Belka przygotowuje reformę budżetową mającą na celu przywrócenie tempa wzrostu gospodarczego na poziomie pięciu procent Produktu Krajowego Brutto (PKB) w ciągu dwóch lat, podał w piątek dziennik Financial Times (FT).

Od zaakceptowania jego planu Belka uzależnia podjęcie decyzji o objęciu teki ministra w przyszłym rządzie, który najprawdopodobniej zostanie utworzony przez opozycyjny Sojusz Lewicy Demokratycznej (SLD). Plan Belki zawiera podwyższenie niektórych podatków i cięcia wydatków.

"Dzisiaj jest jedyna szansa na wprowadzenie fundamentalnych zmian w strukturze finansów publicznych. Jeżeli nie zrobimy tego teraz, prawdopodobnie nigdy tego nie zrobimy" - zacytował Belkę Financial Times.

Belka powiedział, że chce ograniczyć wydatki socjalne i zmniejszyć liczbę funduszy budżetowych. Po stronie dochodów, Belka rozważa opodatkowanie rachunków bankowych i podwyższenie niektórych stawek VAT-u.

Wzrost gospodarczy w Polsce, według szacunków, ma wynieść dwa procent PKB pod koniec 2001 roku, co stanowi najniższy poziom wzrostu od prawie dekady.

Przyszłoroczny budżet czeka kryzys finansowy, jeżeli nie zostaną przeprowadzone głębokie cięcia wydatków.

((Reuters Serwis Polski, tel. +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Financial Times:Belka przygotowuje reformę budżetową