Finanse potrafią kruszyć szklane sufity

Materiał sponsorowany
opublikowano: 27-05-2013, 00:00

Wykształcenie finansowe pozwala kobietom dotrzeć na najwyższe stanowiska — wynika z raportu ACCA „Women in Finance”

Zarządzanie finansami w przedsiębiorstwie to dla kobiet-menedżerów najlepsza droga na szczyt zawodowej kariery. Żaden inny rodzaj wykształcenia nie umożliwia tak skutecznie płci pięknej awansu do zarządu firm, jak robi to właśnie wykształcenie w kierunkach finansowych. Taki wniosek płynie z badania ACCA (The Association of Chartered Certified Accountants) oraz dr Ruth Sealy i dr Noeleen Doherty, którego wyniki zostały opublikowane w raporcie „Women in Finance”.

Finanse drogą na szczyt

Autorzy raportu prześledzili m.in. życiorysy 1086 osób zasiadających w zarządach spółek notowanych na londyńskiej giełdzie w indeksie FTSE 100. Przeprowadzona analiza przynosi wiele ciekawych wniosków. Okazuje się, że spośród kobiet pełniących funkcję dyrektorów wykonawczych w badanych spółkach aż 45 proc. posiadało wykształcenie finansowe. Ponadto, aż 65 proc. miało doświadczenie w obszarze finansów. To pokazuje, że praca w żadnym innym dziale — personalnym, sprzedażowym czy marketingowym — nie daje kobietom tak dużych szans na awans na najwyższe stanowiska w firmie, jak doświadczenie w dziale finansowym. Dla mężczyzn finanse nie są już taką trampoliną do najwyższych szczebli w firmach.Wśród dyrektorów wykonawczych jedynie 26 proc. mężczyzn ma wykształcenie finansowe, a 44 proc. ma doświadczenie w finansach.

— Finanse są dobrą drogą dla kobiet, by dostać się na najwyższe stanowiska i do zarządów spółek. To dziedzina, która opiera się na konkretach, wymaga więcej dokładności, ale jednocześnie dużej wielozadaniowości, a takie cechy bardzo odpowiadają naszej płci — uważa Ilona Weiss, wiceprezes zarządu do spraw finansowych i operacyjnych w ABC Data, członek ACCA. O tym, że finanse to świetne zaplecze dla kobiet-menedżerów, świadczą też inne statystyki przytaczane w raporcie ACCA. Okazuje się, że spośród 47 przeanalizowanych rekrutacji kobiet na stanowiska w zarządach większość kandydatek — 57 proc. — posiadała doświadczenie związane z finansami.

Parytety nie pomogą

Dlaczego finanse tak skutecznie pozwalają kobietom się wybić? Jak twierdzą kobiety-dyrektorzy, z którymi autorzy raportu przeprowadzili pogłębione wywiady, zarządzanie finansami to na tyle specjalistyczna profesja, że płeć właściwie nie ma w niej znaczenia. Żeby poruszać się w obszarze finansów, potrzebna jest głęboka, techniczna wiedza. Kwestie osobowościowe schodzą tu na dalszy plan. Kobiety, które odniosły sukcesy w finansach, nie muszą więc walczyć ze stereotypami na temat różnic płciowych.

— Finanse są dziedziną bardzo wymierną, wymagają konkretnej, eksperckiej wiedzy. W finansach łatwiej jest ocenić rezultaty pracy niż w takich dziedzinach jak choćby marketing czy administracja. Dlatego zdobyta wiedza i doświadczenie w finansach budzą zaufanie bez względu na płeć. Kobiety, mając status eksperta, stawiane są na równi z mężczyznami i udaje im się to wykorzystać — tłumaczy Katarzyna Ostap- Tomann, dyrektor finansów i kontrolingu w Cyfrowym Polsacie, członek ACCA. Niestety, w Polsce zarządy firm nadal zdominowane są przez mężczyzn.

— Ze statystyk dotyczących naszych projektów rekrutacyjnychwynika, że kobiety są w zdecydowanej mniejszości jako kandydaci do pracy na najwyższych stanowiskach. Ta dysproporcja jest znacząca i zastanawiająca, bo stanowią one tylko jedną trzecią wszystkich kandydatów. Ostatecznie jeszcze mniej kobiet jest zatrudnianych, jest to około 20 proc. — mówi Krzysztof Nowakowski — dyrektor zarządzający Korn/ Ferry.

Dlaczego tak się dzieje? — Doświadczenie i obserwacje podpowiadają mi, że kobiety są zdecydowanie mniej agresywne w zarządzaniu swoją karierą. Jest to zresztą zgodne z wynikami wielu badań, które robimy na ten temat. Wydaje się więc, że to same kobiety są powodem takiej sytuacji — po prostu brakuje im pewności siebie — tłumaczy Krzysztof Nowakowski.

Pomysłem — choć kontrowersyjnym — na rozwiązanie tego problemu są parytety. — Nie jestem ich zwolenniczką. Wszystko, co sztuczne, prędzej czy później przynosi negatywne skutki — uważa Ilona Weiss. — Jeżeli ktoś ma motywację i kompetencje do tego, by robić karierę, może osiągnąć to sam, bez sztucznych regulacji — dodaje Katarzyna Ostap- Tomann.

Więcej na pl.cfosummit.pl

45 proc. Tyle kobiet pełniących funkcje dyrektorów wykonawczych (wśród firm z indeksu FTSE 100) posiada wykształcenie finansowe….

26 proc. …a taki jest odsetek wśród mężczyzn.

OKIEM EKSPERTA

W finansach nie ma płci

MAGDALENA HERNANDEZ

dyrektor zarządzająca ACCA Polska

Pozycja kobiet w biznesie jest słabsza niż mężczyzn i to jest fakt nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale także w Polsce. Kobiety znacznie rzadziej niż mężczyźni zajmują kluczowe stanowiska w firmach, a nawet jeśli im się to uda, są na nich gorzej wynagradzane. Wydaje się jednak, że w finansach kobiety mają stosunkowo największe szanse na sukces zawodowy i awans na szczyt. Tu doceniana jest ich umiejętność pracy w zespole i dobra komunikacja. Przewagę nad mężczyznami daje im skrupulatność i rzeczowość. Finanse to dziedzina oparta na faktach i wiedzy eksperckiej. Dzięki znajomości języka finansów kobiety mogą rozmawiać jak równy z równym na każdym poziomie zarządczym, w każdej firmie. Wiedzę z finansów, szczególnie popartą kwalifikacjami zawodowymi i doświadczeniem, trudno zakwestionować. Właśnie dlatego kwalifikacje, takie jak ACCA, mogą okazać się kobietom niezmiernie pomocne w budowaniu ścieżki kariery. Dodatkowo posiadanie kwalifikacji ACCA wiąże się też ze znacznie lepszym wynagrodzeniem. Warto o tym pomyśleć.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał sponsorowany

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane