Finlandia straciła ostatni topowy rating

opublikowano: 05-06-2016, 10:50

Agencja ratingowa Moody’s Investors Service obniżyła ocenę wiarygodności kredytowej Finlandii, donosi Bloomberg. Tym samym ten skandynawski kraj stracił ostatnią najwyższą ocenę i to mimo faktu, że tamtejsza gospodarka wykazuje pewne sygnały wychodzenia ze stagnacji.

Ocena wiarygodności kredytowej Finlandii została obniżona o jeden poziom z Aaa do Aa1. Kraj posiadał najwyższy ranking „trzy-A” od 1998 r. Moody’s jest ostatnią z trzech największych agencji ratingowych, która zdecydowała się na redukcję swojej oceny. Już przed dwoma laty dokonał tego S&P Global Rating, zaś w marcu taką decyzję podjął Fitch.

Obecna obniżka ratingu jest oparta na "…znaczących wyzwaniach stojących przed fińską gospodarkę i słabym wzroście, jakiego oczekuje się w kolejnych latach – napisano w komunikacie Moody’s. Dodatkowo, za redukcją noty przemawiać ma pogorszenie sytuacji fiskalnej Finlandii bez istotnego odwrócenia trendu wzrostowego zadłużenia w sektorze publicznym prawdopodobnie w ciągu kolejnych pięciu lat. 

Finlandia, najbardziej na północ wysunięta gospodarka strefy euro wpadła w recesję po gwałtownym spadku cen papieru i spowolnieniu w przemyśle papierniczym, istotnym zmniejszeniu eksportu do Rosji i upadku branży telefonii komórkowej, po problemach Nokii.

W pierwszym kwartale 2016 r. rozwój gospodarczy Finlandii przyspieszył do 2,4 proc. w ujęciu annualizowanym, napędzany prywatną konsumpcją i inwestycjami. Tymczasem OECD nadal oczekuje tegorocznego wzrostu PKB nie większego niż 1 proc. i utrzymania się stopy bezrobocia na poziomie ponad 9 proc. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Finlandia straciła ostatni topowy rating