Finowie ogłosili wyniki rocznego pilotażu

  • DI
opublikowano: 10-02-2019, 22:00

Przeprowadzany wśród bezrobotnych eksperyment bezwarunkowego dochodu podstawowego „nie zwiększył zatrudnienia w pierwszym roku pilotażu”, ale „odbiorcy świadczenia doświadczyli lepszej jakości życia”, niż należący do grupy porównawczej (to osoby, które nie zostały wybrane do testu, a przed uruchomieniem programu pobierały zasiłki z tytułu bezrobocia).

W programie zaplanowanym na lata 2017-18 uczestniczyło 2 tys. osób, które co miesiąc otrzymywały 560 EUR niezależnie od innych dochodów oraz np. od tego, czy aktywnie poszukiwały pracy. Dochód nie podlegał opodatkowaniu. Do programu wybrano osoby, które pobierały zasiłki dla bezrobotnych. Nie można było z niego zrezygnować, żeby nie zafałszować wyników badań.

— Eksperyment był wyjątkowym testem społecznym tak w Finlandii, jak również na skalę światową — powiedziała Pirkko Mattila, minister ds. zdrowia i spraw socjalnych.

Z pilotażu wynika, że odbiorcy dochodu gwarantowanego w trakcie pierwszego roku eksperymentu wykonywali pracę „średnio o pół dnia dłużej” niż osoby z grupy porównawczej (osoby z obu grup pracowały średnio po około 49 dni w roku). Równocześnie 55 proc. z nich przyznało, że doświadcza „dobrego samopoczucia”, podczas gdy z grupy porównawczej — 45 proc. Minna Ylikanno z urzędu ubezpieczeń socjalnych Kela powiedziała, że „uczestnicy eksperymentu mieli mniej objawów stresu, a także mniej problemów zdrowotnych czy związanych z koncentracją”, a także „mocniej wierzyli w swoją przyszłość i możliwości społeczne”. Wyniki mają dostarczyć wiedzy do reformy systemu świadczeń socjalnych i zmniejszenia biurokracji. Takie świadczenie miałoby zastąpić różnego rodzaju zasiłki wypłacane obecnie, np. zasiłek dla bezrobotnych, mieszkaniowy, wychowawczy czy na naukę.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu