Czytasz dzięki

Firma Bagsika jak piramida finansowa

opublikowano: 12-08-2009, 06:38

Spółka twórcy Art-B zebrała od inwestorów 41 mln zł, a zwróciła im tylko 13 mln zł. Reszty nie ma.

Media od miesięcy szukają "polskiego Madoffa". Okazuje się, że poważnym kandydatem na tę funkcję jest Bogusław Bagsik, jeden z największych aferzystów III RP. Założona przez niego brytyjska spółka Digit Serve (DS) — tak jak fundusz Bernarda Madoffa — działała jak piramida finansowa. Na szczęście, na dużo mniejszą skalę.

Udało nam się dotrzeć do historii rachunków bankowych DS. Wynika z nich, że w 2005 r., na samym początku działalności spółki, pieniądze wpłacane przez klientów rzeczywiście były inwestowane na rynku forex. Potem jednak wypłaty "zysków" dla klientów, którzy zainwestowali wcześniej, pochodziły głównie z wpłat tych, którzy decydowali się na inwestycję później. Pod koniec działalności DS standardem było, że wpłacone przez daną osobę 100 tys. zł czy 200 tys. zł od razu trafiało na subkonta innych klientów: na wypłatę "zysków". Standardem było też przerzucanie pieniędzy między subkontami inwestorów: z tych, gdzie jeszcze były, na te już wyczyszczone.

Przez ponad dwa lata operacyjnej działalności DS skusił ponad 120 osób, które zainwestowały od 100 tys. zł do 2,7 mln zł. Z analizy wyciągów bankowych i naszych rozmów z klientami wynika, że tylko kilku osobom udało się odzyskać wpłacone pieniądze lub nawet wyjść na niewielki plus. Większość klientów straciła więcej niż połowę wpłaconych pieniędzy, a ponad 50 z nich wszystko. To ci, którzy zdecydowali się na inwestycje pod koniec 2006 r. i na początku 2007 r. DS zebrał od nich aż 14 mln zł. A że wtedy podpisywał już umowy nie z wypłatą odsetek na bieżąco, ale dopiero po roku, mógł działać kolejnych kilka miesięcy.

Z wyliczeń "PB" wynika, że DS zebrał od ludzi ponad 41 mln zł, z czego do inwestorów wróciło tylko 13,1 mln zł. W założonej przez Bogusława Bagsika spółce klienci utopili więc 27,9 mln zł, oczywiście nie licząc obiecanych odsetek. Co się stało z tymi pieniędzmi? Z naszych ustaleń wynika, że większość trafiła z subkont klientów do firm i osób związanych z DS i byłym szefem Art-B. Tylko od marca 2006 r. do połowy maja 2007 r. z głównego konta DS w BRE Banku wypłynęło w ten sposób ponad 18 mln zł.

Więcej na ten temat w środowym Pulsie Biznesu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dawid Tokarz

Polecane