Firma NDI dokończy budowę Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku

PAP
opublikowano: 26-02-2013, 14:22

Wstrzymaną we wrześniu ubiegłego roku budowę Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku dokończy firma NDI SA z Sopotu. Umowę w tej sprawie podpisano we wtorek. Otwarcie teatru zaplanowano na lipiec 2014 r.

„W najbliższych dniach firma przejmie plac budowy i będzie miała 11 miesięcy na dokończenie prac” – poinformował na konferencji prasowej dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego (GTC) prof. Jerzy Limon.

Kolejnych kilka miesięcy potrwa wyposażanie teatru.

Z poprzednim wykonawcą obiektu, spółką Pol-Aqua, Gdański Teatr Szekspirowski zerwał umowę z powodu znacznych opóźnień w pracach budowlanych. Budynek miał być gotowy do końca listopada 2012 r., gdy tymczasem zaawansowanie inwestycji, gdy roboty zostały przerwane, wyniosło 38 procent.

GTC musiał ogłosić przetarg na nowego wykonawcę obiektu. Zgłosiło się sześć firm. Najtańsza oferta wpłynęła od NDI SA. Wartość kontraktu z tą firmą wynosi ponad 43,3 mln zł brutto.

Najbliższe etapy budowy Teatru Szekspirowskiego to m.in. doprowadzenie budynku do stanu surowego oraz montaż otwieranego dachu o powierzchni 500 metrów kwadratowych, który zaplanowany jest na sierpień lub wrzesień tego roku.

Pomysł budowy Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku sięga 1991 r., kiedy to z inicjatywy anglisty, prof. Jerzego Limona powstała Fundacja Theatrum Gedanense, pod patronatem księcia Walii Karola i Andrzeja Wajdy.

Kamień węgielny pod budowę placówki wmurowano we wrześniu 2009 r. W uroczystości tej uczestniczyli m.in. premier Donald Tusk i minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.

Budynek zaprojektował włoski architekt Renato Rizzi - autor m.in. Pałacu Sportu we włoskim Trento i Muzeum Egipskiego w Kairze.

Obiekt o powierzchni ośmiu tysięcy metrów kwadratowych (z czego 4,5 tys. metrów kwadratowych w części nadziemnej) w zależności od rozmieszczenia dwóch scen i widowni będzie mógł pomieścić od 500-600 osób.

„Proszę mi wierzyć – nie ma takiego drugiego teatru na świecie. Będzie wizytówką architektoniczną Gdańska XXI wieku oraz wyrazem wizji kulturalnej tego miasta” – podkreślił Limon.

Teatr Szekspirowski powstaje w pobliżu zabytkowego centrum Gdańska na placu Bogusławskiego. W tym miejscu w XVII wieku działała podobna instytucja pod nazwą Szkoła Fechtunku, w której wystawiano sztuki Williama Szekspira. Pierwsze wzmianki historyczne o występach aktorów angielskich w Szkole Fechtunku pochodzą z ok. 1611 r. Po rozebraniu Szkoły Fechtunku w 1740 r. powstał w tym samym miejscu inny teatr, zwany Komedienhaus, który funkcjonował do początku XIX wieku.

Teatr Szekspirowski będzie działał na zasadzie impresariatu, nie będzie miał stałego zespołu aktorskiego.

Koszt budowy i wyposażenia Teatru Szekspirowskiego wyniesie ponad 80 mln zł, z czego 50 mln to dotacja z Unii Europejskiej, resztę po połowie sfinansują samorządy: gdański i marszałkowski.

Za opóźnienie w budowie GTC domaga się od Pol-Aqua odszkodowania w wysokości siedmiu milionów złotych. Pozew w tej sprawie trafił do sądu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Firma NDI dokończy budowę Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku