Firmowi decydenci potrzebują edukacji

opublikowano: 03-07-2018, 22:00

Mimo powszechnego stosowania technologii open source przez rodzimych przedsiębiorców, wciąż widać potrzebę budowania świadomości na temat.

Ruch otwartych źródeł zdobywa w kraju coraz więcej sympatyków. Już 90 proc. przedstawicieli polskiego sektora technologii korzysta z tzw. rozwiązań open source — wynika z badania „Polski Rynek Open Source 2018”, zrealizowanego przez Linux Polska. Rodzimi przedsiębiorcy wykorzystują otwarte oprogramowanie przeważnie w systemach operacyjnych (25 proc.) oraz otwartych bazach danych (19,4 proc.). Co szósty ankietowanykorzysta z open source również w dziedzinie automatyzacji (14,9 proc.) oraz tzw. kontenerów (14,6 proc.), które odpowiadają za ułatwienie procesu budowania i wdrażania nowego kodu.

Kolejnym zastosowaniem są rozwiązania chmurowe (12 proc.), które cały czas zyskują na znaczeniu. Jest to spowodowane m.in. zmianami w sposobie organizacji pracy i coraz większą potrzebę dostępu do danych w dowolnym miejscu i czasie. Według respondentów, największą zaletą otwartych źródeł jest ich elastyczność (26,6 proc.) — rozwiązanie można w łatwy sposób dopasować do indywidualnych potrzeb w firmie. Jak się okazuje, inną, mocną stroną technologii open source jest również brak uzależnienia od pojedynczego dostawcy (25 proc.).

Na kolejnych miejscach uplasowały się efektywność kosztowa (21 proc.), wysoka jakość (13,4 proc.) i bezpieczeństwo rozwiązań (13,1 proc.). Warto zaznaczyć, że chociaż 99 proc. ankietowanych przyznało, że reprezentowana przez nich firma korzysta na co dzień z otwartego oprogramowania, to według nich trzeba więcej edukacji, jeśli chodzi o stosowania tej technologii. 59 proc. badanych uważa, że konieczne jest zwiększanie świadomości na temat open source wśród osób decyzyjnych w przedsiębiorstwach. Natomiast 36 proc. twierdzi, że pomóc mogłoby uświadamianie o uwarunkowaniach prawnych dotyczących korzystania z tego rodzaju narzędzi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Kostro

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu