Firmy chcą pracowników, ale nie wyższych płac

opublikowano: 11-09-2017, 22:00

Zjeść ciastko i mieć ciastko — tak można opisać zachowanie firm w kwestii polityki płacowej, chyba że... problemem nie są pieniądze.

60 proc. średnich i dużych firm w Polsce deklaruje, że ma duży bądź bardzo duży problem ze znalezieniem odpowiednio wykwalifikowanych pracowników. Do takich wniosków doszli eksperci z Grant Thornton, powołując się na wyniki badania International Business Centre. W poprzednim kwartale odsetek wskazań wynosił 46 proc., rok temu było to 32 proc., dwa lata temu 20 proc.

Tyle co dziś, w dziewięcioletniej historii badania nie było nigdy. Taki sam odsetek średnich i dużych firm w Polsce (badanie przeprowadzane jest wśród 200 podmiotów) podpisuje się pod stwierdzeniem, że brak wykwalifikowanych pracowników stanowi dla nich dużą bądź bardzo dużą barierę w rozwoju. Tym samym, po raz pierwszy w historii badania najczęściej zgłaszaną barierą w rozwoju nie była biurokracja, a właśnie braki kadrowe.

Płace z dystansem

Co ciekawe, rosnące problemy firm ze znalezieniem pracowników nie znajdują potwierdzenia w deklaracjach wzrostu wynagrodzeń. Z badania Grant Thornton wynika nawet, że jest wręcz przeciwnie. — Skłonność firm do dokonywania realnego wzrostu wynagrodzeń w ostatnich miesiącach nie tylko nie wzrosła, ale wręcz nieznacznie spadła — podkreślają eksperci. Dodają, że ostrożna polityka płacowa firm może wynikać z troski o rentowność działalności.

— Być może dla części przedsiębiorstw bardziej efektywne jest zrezygnować z części zamówień niż windować wynagrodzenia i ściągać za wszelką cenę nowych pracowników — czytamy w raporcie.

Podobne wnioski odnośnie problemów rekrutacyjnych prezentowali jakiś czas temu eksperci z Work Service. Z ósmej edycji „Barometru Rynku Pracy” wynika, że ponad połowa ankietowanych pracodawców zadeklarowała trudności z pozyskaniem pracowników w ostatnich miesiącach, a blisko 70 proc. z nich przyznało, że miało to bezpośredni wpływ na ich firmę. Co ciekawe, również to badanie wskazało na rozjazd pomiędzy oczekiwaniami płacowymi pracowników, a chęcią podwyższania płac przez pracodawców.

Z raportu Work Service wynika, że 55 proc. Polaków spodziewa się w najbliższym czasie podwyżki. Przestrzeń na taki ruch ze strony pracodawców jest jednak stosunkowo niewielka, bo obecnie podwyżki ma w planach zaledwie 11,3 proc. (pół roku temu 29 proc.).

Problem z kwalifikacjami

Niewykluczone, że gdyby pracodawca spotkał na swojej drodze kogoś, kto w pełni spełniłaby jego oczekiwania, zapragnąłby zawalczyć o niego „za wszelką cenę”. Niestety, do takich spotkań dochodzi zdecydowanie za rzadko.

— Polski rynek pracy cierpi od lat na strukturalne niedopasowanie, tzn. chętnych do pracy jest wielu, ale ich kwalifikacje rzadko odpowiadają potrzebom pracownika. Dlatego polskie firmy mają tak duże kłopoty ze znalezieniem odpowiednich kandydatów do pracy, a teraz, kiedy koniunktura jest silna, ten problemem się dodatkowo nasila i staje się naprawdę istotną, wręcz systemową barierą w rozwoju polskich firm i całej gospodarki — mówi Monika Smulewicz, ekspert rynku pracy, partner w departamencie outsourcingu Grant Thornton.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Justyna Dąbrowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu