Firmy chętniej sięgają po pieniądze z Brukseli

RAV
23-04-2009, 00:00

Od początku roku do PARP wpłynęło ponad 3,2 tys. wniosków o unijne dofinansowanie — o tysiąc więcej niż w całym 2008 r.

Od początku roku do PARP wpłynęło ponad 3,2 tys. wniosków o unijne dofinansowanie — o tysiąc więcej niż w całym 2008 r.

Globalny kryzys finansowy rozbudził apetyty polskich przedsiębiorstw na łatwe pieniądze z Unii Europejskiej. Od początku roku złożyli oni do Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) ponad 3,2 tys. wniosków o dofinansowanie, a ich wartość przekroczyła 12 mld zł. To bardzo dobry wynik, szczególnie że w całym 2008 r. do agencji wpłynęło o tysiąc mniej wniosków, a ich wartość wyniosła około 10 mld zł.

— Firmy, które dotychczas złożyły wnioski, dzięki dofinansowaniu będą w stanie uruchomić inwestycje warte ponad 20 mld zł — twierdzi Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes PARP.

To nie koniec dobrych informacji, bo agencja zaplanowała już kolejne rundy aplikacyjne, które ruszą w drugiej połowie roku.

W programie Innowacyjna Gospodarka PARP ogłosiła 13 konkursów na dofinansowanie projektów zarówno dla przedsiębiorców, jak i dla organizacji otoczenia biznesu. Najwięcej wniosków — 824 — wpłynęło do działania 8.1 (wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej). Ich wartość sięgnęła niemal 500 mln zł, co stanowi ponad 340 proc. dostępnego budżetu.

W najbardziej popularnym wśród przedsiębiorców działaniu 4.4 (nowe inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym) liczba wniosków o dofinansowanie wyniosła 317. Ich wartość to ponad 4,9 mld zł, czyli czterokrotnie więcej niż dostępny w tej rundzie budżet.

Dużym zainteresowaniem cieszą się również programy 1.4-4.1 (wsparcie na prace badawcze i rozwojowe oraz wdrożenie wyników tych prac), których przyjmowanie zostanie zamknięte 30 kwietnia. Do wczoraj wpłynęło 310 wniosków o łącznej wartości 1,1 mld zł.

— Wynik osiągnięty przez PARP jest bardzo dobry. To zasługa m.in. pojawienia się dużej liczby programów wyczekiwanych przez przedsiębiorców. W drugiej rudzie naborów raczej nie zaobserwujemy już takiego popytu na unijne pieniądze — ocenia Marzena Chmielewska, dyrektorka departamentu funduszy strukturalnych PKPP Lewiatan.

12

mld zł Tyle wynosi wartość unijnego dofinansowania, o którą ubiegają się polscy przedsiębiorcy w pierwszej rundzie konkursów PARP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: RAV

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Firmy chętniej sięgają po pieniądze z Brukseli