Firmy dostały środki na zatrudnianie absolwentów

Patrycja Otto
opublikowano: 05-07-2002, 00:00

W2002 r. szkoły ponadgimnazjalne ukończyło około 900 tys. osób, z czego 520 tys. będzie potrzebowało pomocy w zdobyciu zatrudnienia. Taką pomoc ma zapewnić działający od 3 czerwca program Pierwsza Praca, którego celem jest zachęcenie firm do zatrudniania absolwentów. Powodzenie programu zależy od tego, czy oferowane pracodawcom rekompensaty z tytułu zatrudniania młodych okażą się atrakcyjne.

Pracodawcy, którzy zapoznali się z rządowym programem Pierwsza Praca, przyznają, że rozważają decyzję o przystąpieniu do niego. Wszystko jednak zależy od wyników analizy kosztów.

— Uważam, że to świetny pomysł. Program przewiduje bowiem duże korzyści dla firm — twierdzi Andrzej Zieliński, kierownik sekcji rekrutacji w Polskiej Telefonii Cyfrowej.

Zgodnie z programem Pierwsza Praca, firmy zatrudniające absolwentów mogą ubiegać się o refundację ich wynagrodzeń przez 12 miesięcy. Program przewiduje ponadto staże absolwenckie. Polegają one na zawarciu umowy między urzędem pracy a pracodawcą, na podstawie której pracownik odbywa staż i otrzymuje stypendium równe zasiłkowi dla bezrobotnych (około 471 zł). Maksymalny czas trwania stażu wynosi 12 miesięcy. Na pomoc od państwa — w postaci refundacji części kosztów poniesionych na wynagrodzenia i składkę na ubezpieczenie społeczne — mogą również liczyć firmy, które przyjmą skierowanych przez starostę pracowników do wykonywania robót publicznych, nie związanych z wyuczonym zawodem. Maksymalny czas trwania tych prac ustalono na 6 miesięcy.

— Pracodawcy mogą również liczyć na pożyczki na tworzenie nowych miejsc pracy dla bezrobotnych, skierowanych przez powiatowy urząd pracy — przypomina Andrzej Wilk, szef zespołu doradców w Konfederacji Pracodawców Prywatnych.

Pożyczka na jedno miejsce pracy będzie wynosić do dwudziestokrotności przeciętnego wynagrodzenia. Jej oprocentowanie ustalono na 50 proc., a w powiatach zagrożonych bezrobociem na 30 proc. zmiennej stopy oprocentowania kredytu lombardowego w stosunku rocznym.

Wiele firm, nie czekając na rządowe rozwiązania, wypracowuje własne sposoby zatrudniania młodych osób. Jednym z nich są praktyki studenckie.

— Nabór absolwentów na praktyki odbywa się za pośrednictwem Centrum Kształcenia Zawodowego Uniwersytetu Warszawskiego. Organizujemy je od wielu lat. Wcześniej, ich uczestnikami były osoby, które same się zgłosiły lub zostały skierowane do nas z oddziałów zagranicznych naszej firmy. Od zeszłego roku to my przejęliśmy inicjatywę i już widzimy efekty tej zmiany. Z 15 osób, które przyjęliśmy na praktyki w 2001 r., połowa została w firmach na stałe — wyjaśnia Małgorzata Ławrowska, konsultant w Corporate Profiles DDB.

Dodaje, że dzięki przyjmowaniu praktykantów firma może pozyskać pracowników, którzy nie nabrali złych nawyków w innej pracy. Ponadto praktyki, które odbywają się latem pozwalają na uzupełnienie spowodowanego urlopami niedoboru pracowników.

— Istotną rolę w przypadku praktyk odgrywa zatem czynnik ekonomiczny, ponieważ ta forma pozyskania pracownika jest tańsza niż tymczasowe zatrudnienie fachowca — podsumowuje Małgorzata Ławrowska.

Tylko do PTC, w 2002 r. absolwenci nadesłali blisko 1 tys. ofert.

Okiem eksperta

Rafał Szczepanik

wiceprezes firmy doradczej Communication Partners

Program Pierwsza Praca przyznaje środki na zatrudnianie absolwentów. Powinien jednak także nakłaniać młodych do zakładania własnej działalności gospodarczej. Przewiduje, co prawda, możliwość zaciągnięcia niskooprocentowanego kredytu, ale to nie wystarczy. Jeszcze za wcześnie, aby mówić o efektach programu, bo obowiązuje dopiero od miesiąca. Trzeba też wziąć pod uwagę, że nie każda firma będzie mogła z niego skorzystać. Wydaje mi się jednak, że propozycje programu są na tyle atrakcyjne, że wiele firm weźmie w nim udział.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Patrycja Otto

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu