Firmy inwestują w polskie PKB

opublikowano: 23-05-2019, 22:00

Wojna handlowa światowych mocarstw oraz rodzime problemy z brakiem rąk do pracy nie są w stanie zatrzymać firm przed zwiększaniem inwestycji

Wczorajszy dzień obfitował w dane o kondycji polskiej gospodarki, jednak największe poruszenie wśród analityków wzbudził ogromny skok inwestycji. Z jednej strony produkcja firm zajmujących się budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej wzrosła w kwietniu o 32,7 proc. rok do roku, potwierdzając dynamiczny wzrost inwestycji infrastrukturalnych. Z drugiej zaś strony nakłady inwestycyjne dużych przedsiębiorstw niefinansowych (zatrudniających więcej niż 49 pracowników) zanotowały w 1 kwartale 2019 r. rekordowy wzrost w skali roku — o 21,7 proc. O powody tych zaskakujących zjawisk i implikacje dla polskiej gospodarki zapytaliśmy analityków.

Unia napędza budowy

W zgodnej opinii ekspertów wzrost wydatków infrastrukturalnych związany jest z wydatkowaniem pieniędzy z funduszy unijnych. Jednocześnie jednak dominuje sceptycyzm co do utrzymania tej dynamiki w dalszej części roku.

Jak ujęli to analitycy Banku Millennium: „w kolejnych miesiącach budownictwo pozostanie ważnym wsparciem inwestycji, choć ze względu na wysokie wykorzystanie mocy wytwórczych oraz problemy kadrowe, utrzymanie dotychczasowych dynamik będzie niemożliwe”.

Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole podkreślał, że może to być ostatni tak dobry wynik w tym cyklu koniunkturalnym.

— Mimo dobrych danych o kwietniowej produkcji budowlano-montażowej podtrzymujemy ocenę, zgodnie z którą w najbliższych kwartałach nastąpi spowolnienie wzrostu produkcji, co będzie związane głównie z wygasaniem cyklu w inwestycjach publicznych (w tym z ustąpieniem samorządowej „górki inwestycyjnej”). Wsparciem dla tego scenariusza są wyniki badań koniunktury GUS w budownictwie, wskazujące na odnotowane w ostatnich miesiącach wyraźne zmniejszenie bieżącego i oczekiwanego portfela zamówień krajowych — uważa analityk.

Dużym nic nie przeszkadza

Dużo bardziej optymistycznie eksperci patrzą na trend wzrostu inwestycji dużych polskich przedsiębiorstw. Analityk Credit Agricole zwraca uwagę na szeroki zakres wzrostu nakładów inwestycyjnych, podkreślając, że polskie firmy inwestują pomimo pesymistycznych sygnałów wśród sąsiadów. W cenach stałych zwiększyły się one zarówno w kategorii „budynki i budowle” (32,6 proc. r/r), jak i „maszyny, urządzenia techniczne i narzędzia” (13,3 proc.) oraz „środki transportu” (27,6 proc.).

fb545d1e-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Ekonomia na dzień dobry
Newsletter autorski Marcela Lesika
ZAPISZ MNIE
Ekonomia na dzień dobry
autor: Marcel Lesik
Wysyłany raz w tygodniu
Marcel Lesik
Autorski newsletter poświęcony światowej ekonomii: analizy, prognozy, badanie trendów i sprawdzanie faktów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

— Sygnalizuje to, że mimo wyraźnego pogorszenia koniunktury u głównych partnerów handlowych Polski przedsiębiorstwa, w odpowiedzi na wciąż wysoki stopień wykorzystania mocy wytwórczych i szybki wzrost popytu krajowego, decydują się na zwiększanie nakładów inwestycyjnych. Oznacza to, że dynamika inwestycji przedsiębiorstw oraz inwestycji ogółem w całym 2019 r. może ukształtować się na poziomie wyraźnie wyższym niż oczekiwaliśmy — uważa Jakub Borowski.

Nieco ostrożniejsza jest Sonia Buchholtz, ekspertka ekonomiczna Konfederacji Lewiatan. Zauważa, że w świetle danych Głównego Urzędu Statystycznego, przedsiębiorstwa przemysłu i budownictwa sięgają już maksymalnych mocy wytwórczych, co w przypadku łagodnego spowolnienia i zaangażowania w działalność eksportową stanowi barierę dalszego rozwoju. Ekonomistka przypomniała także, że ciągle najtrudniejsza sytuacja jest w firmach, których najnowsze dane nie objęły, czyli małych.

Prognozy mogą wzrosnąć

W świetle wczorajszych danych analitycy sugerują możliwość podwyższenia prognozy wzrostu PKB dla Polski na 2019 r. Credit Agricole zadeklarowało, że „dane o sprzedaży detalicznej i produkcji budowlano-montażowej w kwietniu stanowią silne wsparcie dla naszej prognozy dynamiki PKB w II kw. (4,5 proc. r/r). Z kolei dane o inwestycjach przedsiębiorstw w I kw. sygnalizują znaczące ryzyko w górę dla naszej prognozy wzrostu gospodarczego w całym 2019 r. (4,3 proc.)”.

Nawet analitycy mBanku konsekwentnie najbardziej optymistyczni w kwestii przyszłości polskiej gospodarki, „dostrzegają zagrożenie w górę dla ich dotychczasowej prognozy PKB na 2019 rok w wysokości 4,5 proc.”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Lesik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy