Firmy inwestują w szkolenie kadr

Paulina Kostro
opublikowano: 06-11-2017, 22:00

Już dwie na trzy spółki technologiczne borykają się z luką kompetencyjną wśród rekrutowanych pracowników.

Europejski rynek pracy IT mierzy się obecnie nie tylko z niedoborem kadr, ale także z różnicą między wymaganym a faktycznym poziomem danej umiejętności u zatrudnionego pracownika — wynika z ankiety Global Knowledge. W ujęciu globalnym liczba przedstawicieli branży, którzy przyznają, że mają ten problem, wzrosła w ciągu roku do 38 proc. (o 7 proc.)

W regionie Europy Środkowo-Wschodniej, Bliskiego Wschodu oraz Afryki (EMEA) brak odpowiednich kwalifikacji wśród zatrudnionych spędza dziś sen z powiek aż 66 proc. menedżerów, w porównaniu z 49 proc. w 2016 r. Z tego względu rośnie popularność szkoleń, które dziś stanowią stałą pozycję w budżetach firm technologicznych.

— Dziś już praktycznie nie spotykamy się z pytaniem, czy inwestować w profesjonalne warsztaty, tylko jak to robić. Kursy dla profesjonalistów IT to jedna z trudniejszych dziedzin szkoleniowych. Biorą w nich udział osoby, które mają już pewien dorobek zawodowy i szukają bardzo konkretnej wiedzy popartej doświadczeniem, dlatego stawiamy na wiarygodność trenerów. Ogromne znaczenie ma też jakość, stąd duże zainteresowanie szkoleniami autoryzowanymi — mówi Piotr Trando, dyrektor działu szkoleń w Linux Polska.

Jak wynika z danych Global Knowledge, kadra zarządzająca w obrębie branży technologicznej widzi wiele korzyści wynikającychz zatrudniania osób uczestniczących w tej formie szkoleń. 44 proc. przyznało, że przekłada się to na szybszą realizację obowiązków, a 39 proc. stwierdziło, że absolwenci kursów mają wartościową dla firmy wiedzę i kompetencje.

— Odpowiednio zaplanowane i dobrane szkolenia sprawiają, że nawet małe firmy mogą sobie na nie pozwolić. Dzięki nim zyskują nie tylko skuteczne narzędzie motywacyjne oraz możliwość zbudowania stabilnego zaplecza kadrowego, ale również kontrolę nad nakładami na HR. Koszt utrzymania pracownika jest, jak wiadomo, mniejszy niż w przypadku pozyskania i przeszkolenia nowego — dodaje Piotr Trando.

Wyniki ankiety Linux Polska pokazują, że najbardziej cenione sposoby zdobywania wiedzy przez pracodawców to te tradycyjne, takie jak warsztaty praktyczne i szkolenia certyfikowane. Wskazało je odpowiednio 48 proc. i 32 proc. ankietowanych. Zaskakująco niski odsetek odpowiedzi przypadł natomiast indywidualnej nauce online — to zaledwie 13 proc. Tylko niecałe 7 proc. pytanych wskazało studia podyplomowe.

13 proc. Tyle wynosi różnica w zarobkach w regionie EMEA między osobami, które ukończyły certyfikowane szkolenia, a tymi, które nie mają tego punktu w swoim CV — wynika z danych Global Knowledge.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Kostro

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu