Firmy IT rosną najszybciej

opublikowano: 12-10-2017, 22:00

Polskie przedsiębiorstwa zdominowały ranking Deloitte Technology Fast 50 Central Europe. Większość z nich to spółki zajmujące się rozwiązaniami IT.

W 18. edycji rankingu firm technologicznie innowacyjnych z Europy Środkowej, które najszybciej się rozwijają, znalazły się aż 22 spółki z Polski. 19 z nich pojawiło się w głównej kategorii „Technology Fast 50”. W pierwszej dziesiątce uplasowały się Tooploox (4. miejsce), Absolvent.pl (5.) i Cloud Technologies (9.). Zwycięzcą zestawienia została internetowa wyszukiwarka lotów Kiwi.com z Czech, która rok temu debiutowała w kategorii „Wschodzące Gwiazdy”. Na drugim miejscu znalazł się debiutant — litewska firma Deeper.

Trzecie miejsce zajęła firma Prusa Research, również z Czech. Średni wzrost przychodów przedsiębiorstw, które znalazły się w tegorocznym zestawieniu, wyniósł 1127 proc. Rok wcześniej było to 1057 proc. Zwyżki polskich spółek, które uplasowałysię w głównej części rankingu, wyniosły ponad 790 proc. Aby znaleźć się w zestawieniu, firma musiała osiągnąć wzrost w wysokości co najmniej 310,4 proc.

— Już drugi rok z rzędu średnia dynamika przyrostu przychodów w naszym zestawieniu przekracza 1000 proc., co pokazuje, w jak mocno wzrostowej fazie znajduje się branża nowych technologii. Niemal połowa spółek z tegorocznego rankingu już rozwija swoją działalność i analizuje możliwości jej rozszerzenia poza rynki Europy Środkowej. Eksport technologii stanowi optymistyczny prognostyk na przyszłość dla regionu — mówi Agnieszka Zielińska, lider programu Central European Fast 50 z Deloitte’a.

Tegoroczną edycję „Technology Fast 50” zdominowały firmy zajmujące się rozwiązaniami IT. Chodzi o spółki tworzące m.in. aplikacje mobilne i UX-design, budujące platformy e-commerce, trudniące się automatyzacją procesów marketingowych czy rozwiązań z zakresu Data Science, Big Data i internetu rzeczy. Stanowią one aż 78 proc. wszystkich firm, które znalazły się w zestawieniu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Kostro

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu