Firmy kupują apartamenty

Radosław Górecki
opublikowano: 15-07-1999, 00:00

Firmy kupują apartamenty

Mieszkania dla zagranicznych menedżerów

USŁUGA W PAKIECIE: Od pół roku nasi zagraniczni klienci podpisują z nami kontrakty ramowe, w myśl których agencja nieruchomości zobowiązana jest do znalezienia biura, powierzchni handlowej, a także mieszkań dla menedżerów — zauważa Paweł Kowalski z agencji nieruchomości D.I.L.L. fot. Grzegorz Kawecki

Menedżerowie z zachodnich koncernów pracujący w Polsce wybierają na mieszkania luksusowe apartamenty w blokach lub w willach. Tracą na tym hotele, zyskują agencje nieruchomości i właściciele mieszkań na wynajem. Coraz częściej zachodnie firmy wolą kupować luksusowe mieszkanie, niż je wynajmować.

Wielu zachodnich biznesmenów, którzy jako pierwsi przyjechali do Polski w latach 90., aby kierować oddziałami swoich firm, traktowało pobyt w naszym kraju jak zesłanie. Mimo iż przyjeżdżali do nas na okres kilku miesięcy do kilku lat, zdecydowana ich większość wolała mieszkać w hotelach. Działo się tak dlatego, że hotele choć w części przypominały im Zachód, a poza tym, co może bardziej istotne, na rynku brakowało mieszkań, w których przyzwyczajeni do luksusu menedżerowie czuliby się dobrze.

Wybierają osiedla

— Jeszcze dwa-trzy lata temu niewiele było mieszkań o wysokim standardzie. Obecnie sytuacja się zmieniła. Wielu inwestorów ulokowało pieniądze w budowie apartamentów. Jest już w czym wybierać. Obcokrajowcy najczęściej decydują się na mieszkania położone w strzeżonych osiedlach, z własnymi sklepami i klubami fitness — zauważa Paweł Kowalski, z agencji nieruchomości D.I.L.L.

Hotele tracą

Wraz ze zwiększoną podażą luksusowych mieszkań, hotele zaczęły tracić klientów.

— Obcokrajowcy uciekają z hoteli, wolą mieszkać w ekskluzywnych mieszkaniach — twierdzi Paweł Kowalski.

— Mieszkań o wysokim standardzie jest sporo. Coraz częściej menedżerowie zachodnich firm wybierają luksusowe domy pod Warszawą, w takich miejscowościach jak Magdalenka czy Konstancin — dodaje Bartosz Ceglarski, dyrektor warszawskiego oddziału firmy Polanowscy Nieruchomości.

Przedsiębiorcy zauważają, że główną przyczyną rezygnacji z usług hoteli jest ich znacznie wyższa cena. Poza tym mieszkanie daje większy komfort psychiczny.

Firmy coraz częściej rezygnują też z wynajmu.

— Zajmujemy się sprzedażą mieszkań dla kadr menedżerskich. Firmy zachodnie kupują lokale, ponieważ na dłuższą metę jest to dla nich bardziej opłacalne — zauważa Bartosz Ceglarski.

Zapowiada się wzrost

W opinii przedsiębiorców, rynek ten będzie się nadal rozwijał. Niektórzy przekonują, że jego dynamiczny rozwój może nastąpić wraz z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej. Tymczasem już w najbliższym czasie w stolicy spodziewany jest wzrost popytu na apartamenty.

Przyjadą z Azji

— Myślę, że może on nastąpić wraz z zakończeniem budowy biurowca Daewoo. W budynku tym prawdopodobnie będzie pracować bardzo wielu menedżerów koreańskich, dla których trzeba będzie znaleźć mieszkania. To może być bardzo istotny impuls dla rozwoju rynku apartamentowców — przekonuje Bartosz Ceglarski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Radosław Górecki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Firmy kupują apartamenty