Firmy muszą powalczyć o specjalistów z branży IT

  • Marta Bellon
opublikowano: 16-07-2013, 00:00

Pozyskanie programisty czy informatyka to wyzwanie dla pracodawcy. Dla kandydatów liczy się możliwość rozwoju.

Specjaliści z branży IT nie mogą narzekać na kryzys na rynku pracy. Ponieważ sektor ten dynamicznie się rozwija, informatycy czy programiści mają większą możliwość wybrania oferty najlepiej dopasowanej do ich wymogów i oczekiwań.

Często okazuje się, że rekrutacja jest większym wyzwaniem dla pracodawcy niż kandydata, gdyż specjaliści IT zwracają uwagę nie tylko na wynagrodzenie, ale także na inne czynniki decydujące o tym, czy proponowane stanowisko pracy jest atrakcyjne.

— Większość polskich specjalistów IT jest bardzo dobrze oceniania nie tylko przez pracodawców w kraju, ale również przez przedstawicieli firm działających na rynku europejskim. Dobre wykształcenie oraz doświadczenie zdobyte w międzynarodowym środowisku sprawia, że są cennymi do pozyskania kandydatami. Jednak to, co ich przede wszystkim wyróżnia, to postawa, na którą składa się duże zaangażowanie w wykonywaną pracę oraz chęć dalszego uczenia się i rozwijania — mówi Justyna Mirska, kierownik w agencji doradztwa personalnego Experis, odpowiedzialna za rekrutację dla branży IT.

Jak wynika z obserwacji agencji, specjaliści IT zwracają największą uwagę przede wszystkim na to, czy projekt, przy którym będą pracować, jest dla nich ciekawy, a także na możliwości dalszego rozwoju zawodowego — bardzo ważna jest dla nich możliwość dołączenia do zespołu, w którym będą mogli uczyć się od najlepszych.

Do przyjęcia oferty pracy przekonuje ich także fakt, że pracodawca inwestuje w poszerzanie kompetencji zatrudnionych osób, szkolenia czy certyfikaty. Na wybór miejsca zatrudnienia wpływają również wysoka kultura organizacyjna firmy i jej stabilność. Dają one kandydatom z branży IT gwarancję długofalowego planowania kariery zawodowej, a więc i sukcesywnego rozwoju. Istotne są też atmosfera w zespole, a także elastyczny czas pracy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Bellon

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu