Firmy negocjują koszty kredytów

Arkadiusz Smardz
opublikowano: 13-05-1999, 00:00

Firmy negocjują koszty kredytów

Przy wyborze banku kredytującego określoną działalność należy zwrócić uwagę na szereg czynników wpływających na atrakcyjność danej oferty. Obok kosztów, na które wpływają oprocentowanie oraz różnego rodzaju prowizje, istotny jest również okres, na jaki bank ma zamiar kredytować przedsięwzięcie.

Banki oferujące kredyty na działalność gospodarczą mają zbliżone wymagania co do zabezpieczeń udzielanych kredytów. Z reguły należą do nich cesje praw z rachunków bankowych i lokat terminowych, poręczenie według prawa cywilnego i wekslowego, cesje wierzytelności, hipoteka, zastaw na zasadach ogólnych, zastaw rejestrowy.

Zależy od ryzyka

Przedstawione w tabeli banki wysokość oprocentowania dla kredytów inwestycyjnych określają w zależności od poziomu ryzyka związanego z kredytobiorcą i przedsięwzięciem, które będzie finansowane kredytem. Większość banków oprocentowanie kredytów złotowych opiera na jedno- lub trzymiesięcznej stopie WIBOR powiększonej o ustaloną marżę bankową. Istotną częścią kosztów związanych z zaciągnięciem pożyczki jest prowizja bankowa. Waha się ona od 0,2 do 5,0 proc. i jest uzależniona od dotychczasowej współpracy z firmą. Przy kredycie obrotowym należy również brać pod uwagę prowizję rekompensacyjną. Jest ona naliczana w przypadku niewykorzystania całości lub części kredytu i jest zazwyczaj uzależniona od wielkości nie wykorzystanych środków. Niektóre banki pobierają również okresowe prowizje pobierane w trakcie trwania okresu zadłużeniowego, np. Kredyt Bank PBI pobiera prowizję kwartalną w wysokości od 0,2 do 2,0 proc. Okres, na jaki przyznawany jest kredyt obrotowy, z reguły nie przekracza jednego roku, jednak większość analizowanych banków skłonna jest do kredytowania dłuższych okresów działalności bieżącej, szczególnie wobec swoich stałych i sprawdzonych klientów.

Na inwestycje

Kredyt inwestycyjny z założenia jest przyznawany na dłuższe okresy i zazwyczaj jest on ustalany w drodze indywidualnych rokowań. Przedstawione przez banki dane dotyczące maksymalnego okresu finansowania inwestycji są raczej wyjściem do dalszej negocjacji. Według Waldemara Leszczyńskiego z WBK, jego bank może kredytować daną inwestycję do czasu jej całkowitej amortyzacji, więc trudno jest określić maksymalny okres, na jaki WBK udziela kredytu inwestycyjnego. Z reguły banki określają minimalny limit kwoty udzielanego kredytu inwestycyjnego na 100 tys. zł.

Oferta banków w zakresie kredytowania działalności gospodarczej nie ogranicza się tylko do kredytów obrotowych i inwestycyjnych. Wśród oferowanych tego typu produktów można znaleźć oferty skierowane do specyficznych grup klientów. PBK proponuje kredyt na zakup sprzętu medycznego, gdzie wymagany udział własny kredytobiorcy wynosi tylko 10 proc. W Pekao SA możliwe jest uzyskanie kredytu proeksportowego z zabezpieczeniem na polisie KUKE z terminem spłaty do 180 dni.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Arkadiusz Smardz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / Firmy negocjują koszty kredytów