Firmy nie korzystają z odliczeń na B+R

opublikowano: 31-07-2018, 22:00

Ulga podatkowa na badania i rozwój miała zachęcić firmy do innowacyjności. Ale wiele firm wciąż o niej nie wie.

Z ulgi badawczo-rozwojowej (B+R) za rok 2017 skorzystało jedynie 14 proc. firm — wynika ze sprawozdania przygotowanego przez analityków KPMG. Zastanawiać może natomiast to, że kolejne 16 proc. ankietowanych prowadzących działalność B+R nawet nie wzięło pod uwagę możliwości odliczenia jej w zeznaniu podatkowym, ponieważ… w ogóle nie wiedziało o jej istnieniu. Natomiast 29 proc. przedsiębiorców pominęło tę opcję, nie do końca wiedząc,czy ich działalność mieści się w wyznaczonych kryteriach innowacyjności. Ok. 25 proc. obawiało się, że ich odliczenie mogłoby zostać zakwestionowane przez urząd skarbowy.

— Wiele firm, zwłaszcza małych i średnich, nie ma świadomości, że prowadzi prace B+R. Często mają one laboratoria lub działy, które skupiają się na tworzeniu nowych produktów, ale uważają to za coś naturalnego, co pozwala im przetrwać bądź pozyskiwać nowe rynki zbytu. Nie nazywają tego jednak działalnością B+R. Często nie ewidencjonują tego w swoich księgach jako takie prace, nie mówiąc już o korzystaniu z ulgi — mówi Agnieszka Wykrzykowska, starszy menedżer w Grant Thornton.

Analitycy KPMG zaznaczają jednak, że świadomość firm w tym zakresie powoli wzrasta. Dla co trzeciego przedsiębiorstwa, które wpisało ulgę do rozliczenia, była ona jednym z impulsów do podjęcia się realizacji prac B+R lub ich rozszerzenia. Pieniądze, które w ten sposób firmy zaoszczędziły, są przeznaczane m.in. na zakup nowego sprzętu badawczego, finansowanie bieżącej działalności lub zatrudnienie specjalisty ds. B+R.

— Pozytywny jest fakt, że większość badanych przedsiębiorstw planuje zwiększyć wydatki na B+R w ciągu najbliższych trzech lat — dodaje Kiejstut Żagun, szef zespołu innowacji, ulg i dotacji w KPMG w Polsce.

Sprawdź program konferencji "Research&Innovation Forum", 13-14.11.2018, Warszawa >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu