Firmy przeciw wyższemu wiekowi emerytalnemu

opublikowano: 14-03-2012, 00:00

71 proc. przedsiębiorców negatywnie ocenia plany rządu, który chce wydłużyć okres pracy do wieku 67 lat.

Gabinet Donalda Tuska proponuje wydłużenie wieku emerytalnego, co według założeń polityków i ekonomistów ma obniżyć koszty pracy, stopę bezrobocia i zwiększyć dochody sektora finansów publicznych z podatków i składek społecznych. Jednak te argumenty nie przekonują polskich przedsiębiorców. Jak wynika z badania „Przedsiębiorcy o wydłużeniu wieku emerytalnego” przeprowadzonego przez program Rzetelna Firma, aż 71 proc. ankietowanych sprzeciwia się propozycji rządu. Tych, którzy popierają reformę, jest zdecydowanie mniej, bo zaledwie 23 proc.

— Negatywna ocena rządowych propozycji jest całkowicie zrozumiała. Przedsiębiorcy obawiają się, że za podniesieniem wieku emerytalnego nie pójdą inne, bardziej kompleksowe i potrzebne zmiany związane z prawem pracy, edukacją czy systemem ubezpieczeń społecznych. Dodatkowo, mimo konsultacji społecznych, nie mają jasnego obrazu tego, jak po wprowadzeniu reformy będzie wyglądała polska gospodarka, rynek pracy oraz co zmiany oznaczają dla ich firm. Ta niepewność w żadnym wypadku nie sprzyja prowadzeniu rzetelnej działalności gospodarczej. Rządzący powinni tworzyć prawo przyjazne przedsiębiorcom, a nie takie, które rodzi obawy o przyszłość — komentuje wyniki Waldemar Sokołowski, prezes programu Rzetelna Firma.

Przedsiębiorcy obawiają się, że zmiany w systemie emerytalnym negatywnie odbiją się na kondycji zarówno gospodarki, jak i rynku pracy. Takie zdanie ma aż 39 proc. badanych. Natomiast 33 proc. uważa, że rządowa reforma przyczyni się do poprawy sytuacji gospodarczej w Polsce, ale nadal będzie niekorzystna dla rynku pracy. Zaledwie 13 proc. wierzy, że zmiany będą miały pozytywny wpływ zarówno na gospodarkę, jak i zatrudnienie. — Widać wyraźne zaniepokojenie przedsiębiorców nie tyle przyszłym stanem gospodarki jako całości, ile przede wszystkim perspektywami związanymi z sytuacją na rynku pracy. Proponowana reforma na pewno wpłynie na kondycję pracowników i pracodawców. Powstaje pytanie — w jaki sposób?

Tak radykalnezmiany muszą być nie tylko dobrze przemyślane i przedyskutowane, ale przede wszystkim dobrze przeprowadzone. Wszyscy musimy mieć świadomość, że złe rozwiązania będą miały swoje konsekwencje przez lata — mówi Waldemar Sokołowski. Badanie zostało przeprowadzone w marcu na grupie 1086 przedsiębiorstw, które uczestniczą w programie Rzetelna Firma.

39 proc. Tylu ankietowanych przedsiębiorców uważa, że rządowa reforma będzie niekorzystna zarówno dla gospodarki, jak i rynku pracy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Polecane