Firmy spoza OPEC zwiększają wydobycie ropy

Marek Druś
28-05-2001, 10:56

Utrzymywanie się ceny ropy naftowej na obecnym poziomie skłania coraz więcej firm z branży naftowej z krajów nie będących członkami OPEC do większej aktywności, napisała agencja Bloomberg.

Państwa OPEC postulowały konieczność utrzymania cen ropy naftowej w zakresie 22-28 USD za baryłkę. W tym celu od początku tego roku ograniczyły produkcję ropy o 2,5 mln baryłek dziennie. Cena surowca utrzymuje się od tamtego czasu dość blisko górnej wyznaczonej przez OPEC granicy. To jednak skłania coraz więcej firm spoza krajów OPEC do zwiększania produkcji. Jak szacuje Międzynarodowa Agencja Energii, wzrosła ona od początku roku o 1,3 proc., czyli 600 tys. baryłek dziennie. Spółki naftowe zwiększyły inwestycje na poszukiwanie i wydobycie ropy o 20 proc., co przekłada się na kwotę ok. 114 mld USD.

Jak powiedział ostatnio jeden z menadżerów dużej firmy naftowej, cena ropy musiałaby spaść do 15 USD za baryłkę, aby zahamować wzrost wydobycia surowca przez spółki z krajów nie należących do OPEC. Mark Moody Stuart, prezes Royal Dutch/Shell, uważa, że spadek cen ropy jest nieunikniony, jednak ostrzegł, że nie należy spodziewać się go szybko.

OPEC nie wyklucza zwiększenia produkcji ropy, jednak warunkiem takiej decyzji jest utrzymywanie się przez co najmniej 20 dni roboczych ceny baryłki powyżej 28 USD. Najbliższe spotkanie przedstawicieli państw-członków OPEC odbędzie się 5 czerwca.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Firmy spoza OPEC zwiększają wydobycie ropy