Firmy za uchyleniem drzwi cudzoziemcom

opublikowano: 09-04-2018, 22:00

Przygotowywana przez rząd polityka migracyjna powinna uwzględniać głos przedsiębiorców — uważa Lewiatan.

Jeszcze przed wakacjami Rada Ministrów ma przyjąć program ułatwiający ściąganie obcokrajowców do pracy w Polsce. — Wyzwaniem jest poprawa efektywności i przejrzystości procedur związanych z zatrudnianiem cudzoziemców. Większość przedsiębiorców ocenia je negatywnie, bo trwają zbyt długo i są złożone. Źle wpływają zarówno na sytuację pracodawców, jak i cudzoziemców — mówi Robert Lisicki, radca prawny, dyrektor departamentu pracy, dialogu i spraw społecznych Konfederacji Lewiatan.

Specjaliści rynku pracy wskazują, że w 2030 r. przedsiębiorcy będą mieli problem z obsadzeniem w firmach co piątego stanowiska. Brakować będzie nie tylko pracowników wysokiego szczebla, ale również z kwalifikacjami podstawowymi. Obecnie największe braki kadrowe występują w branży produkcyjnej. Deficyt rąk do pracy widać również w przetwórstwie rolno-spożywczym. Brakuje też pielęgniarek, lekarzy, informatyków i budowlańców.

— Zwiększaniu efektywności i przejrzystości procedur powinno towarzyszyć promowanie form zatrudnienia cudzoziemców, które gwarantują im odpowiednie warunki. Należy wziąć pod uwagę m.in. kwestie związane z uznawaniem kwalifikacji obcokrajowców i wspieraniem ich w nauce języka polskiego — zaznacza Robert Lisicki.

Jego zdaniem, konieczne jest także zwiększenie nakładów finansowych dla administracji odpowiedzialnej za obsługę wniosków dotyczących oświadczeń, zezwoleń, wydawania decyzji i odwołań. Radca prawny podkreśla, że nowa strategia migracyjna powinna uwzględniać głos partnerów społecznych, którzy mają kluczowe znaczenie w diagnozowaniu potrzeb rynku pracy i wspieraniu integracji migrantów.

— Możliwość legalnego i efektywnego zatrudniania cudzoziemców ma kluczowe znaczenie z punktu widzenia prawidłowego funkcjonowania firm, w szczególności ich konkurencyjności — konkluduje Robert Lisicki. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu