Firmy zadbają o demografię

  • Alina Treptow
04-03-2015, 00:00

27 przedsiębiorstw medycznych otrzyma w tym roku dofinansowanie z rządowego programu leczenia niepłodności.

Ministerstwo Zdrowia (MZ) po raz trzeci podzieliło fundusze z rządowego programu leczenia niepłodności. Do wzięcia było blisko 86 mln zł. Pieniądze trafiły przede wszystkim do przedsiębiorców — z 31 placówek, które mogą liczyć na umowy, tylko cztery były publiczne. Pieniądze popłyną m.in. do szpitala Gameta ze Rzgowa (8,8 mln zł), Provity z Katowic (5,6 mln zł), Invimedu z Warszawy (5,3 mln zł) i Invicty z Gdańska (4,5 mln zł). Zwłaszcza ostatnia ma powody do zadowolenia, bo umowy podpiszą trzy jej ośrodki — w Gdańsku, Warszawie i Wrocławiu.

Dorota Białobrzeska- -Łukaszuk, prezes Invicty, jest zadowolona z poziomu przyznanego dofinansowania. Uważa, że odpowiada potrzebom. Na razie. — Zainteresowanie jest ogromne i spodziewamy się wzrostu — mówi Dorota Białobrzeska-Łukaszuk.

Na program, który rozpoczął się w 2013 r., a zakończy w czerwcu 2016 r., resort zdrowia zarezerwował łącznie blisko 250 mln zł. Większość dofinansowania trafia do prywatnych placówek głównie dlatego, że do 2013 r. był to rynek wyłącznie komercyjny — więc głównie przedsiębiorcy mają odpowiednie kompetencje. Mimo publicznego dofinansowania część pacjentów nadal korzysta z usług komercyjnych. Cały rynek jest szacowany na 150- -200 mln zł, a program MZ i rosnąca zachorowalność (szacuje się, że co piąta para ma problem ze spłodzeniem potomka) sprawiają, że rok do roku rośnie z dynamiką dwucyfrową. Dorota Białobrzeska-Łukaszuk uważa, że wysoka dynamika się utrzyma.

— Zwiększa się dostępność leczenia. Cały czas powstają nowe ośrodki, a dzięki programowi resortu zdrowia zwiększyła się też świadomość pacjentów — mówi prezes Invicty.

Segmentem zainteresowali się również inwestorzy — w 2012 r. skandynawski Medicover przejął klinikę InviMed. Sieć, oprócz otwierania nowych placówek, zdecydowała się uruchamiać w wybranych centrach oddziały Invimedu, do których pacjenci będą mogli przyjść na konsultacje lekarskie i badania diagnostyczne. Umowę o współpracy z jedną z klinik leczenia niepłodności podpisał również Enel-Med. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Alina Treptow

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Firmy zadbają o demografię