Fiskus chce zbyt wiele od powiązanych

opublikowano: 19-08-2015, 22:00

Przyszłe przepisy o cenach transferowych przerzucają ciężar dowodu na podatnika — ocenia stowarzyszenie CCT.

Wytyczne UE i OECD nie zobowiązują podatników do porównywania warunków transakcji dokonanych z podmiotami powiązanymi z takimi, które ustaliłyby między sobą firmy niezależne. To leży w gestii administracji podatkowej — przypominają władze stowarzyszenia Centrum Cen Transferowych (CCT) w opinii do przyszłego rozporządzenia w sprawie elementów dokumentacji podatkowej, przekazanejjego autorowi, czyli Ministerstwu Finansów (MF). Dokumentacja podatkowa będzie bardziej rozbudowana od obecnej, a wymagana od podatników z rocznymi przychodami (lub kosztami) przekraczającymi równowartość 2 mln EUR. Jak już pisaliśmy w „PB”, ma ona odzwierciedlać operacje między podmiotami powiązanymi, które mają istotny wpływ na osiągane dochody bądź straty, jak to określono w projekcie nowelizacji ustaw o podatkach dochodowych od osób fizycznych (PIT) i prawnych (CIT), nad którym już pracuje Sejm. Te dane powinny m.in. odzwierciedlać przebieg transakcji, metody i sposobu kalkulacji cen transferowych, strategię gospodarczą. Wspomniane rozporządzenie nie określa wzoru dokumentacji, lecz wymienia jej elementy. Definiuje też szczegółowo informacje, które mają służyć porównywaniu przez podatnika danych wykorzystanych do kalkulacji rozliczeń transakcji z danymi stosowanymi przez spółki niepowiązane w analogicznych przedsięwzięciach. Miałby np. przedstawić listę transakcji i zdarzeń między podmiotami niezależnymi lub wykaz takich podmiotów z podaniem wskaźników finansowych dotyczących tych transakcji lub zdarzeń. Według stowarzyszenia, takie porównania nie powinny być elementem obowiązkowym dokumentacji podatkowej.

— To stanowi przesunięcie ciężaru dowodu z administracji podatkowej na podatników — stwierdza Sylwia Rzymkowska, prezes CCT, w opinii do projektu rozporządzenia. Przypomina, że zgodnie z rekomendacjami OECD i UE analiza porównawcza wymagana w dokumentacji podatkowej dotyczy transakcji z podmiotami powiązanymi. Powinna ona zawierać rodzaj takich danych, które z kolei organ podatkowy bierze pod uwagę, by ocenić zgodność warunków tych transakcji z warunkami przyjmowanymi na rynku niezależnym. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu