Fiskus nie chce donosić do Biur Informacji Gospodarczej

opublikowano: 17-06-2014, 00:00

Resort finansów jest przeciwny przekazywaniu przez organa skarbowe danych o długach podatkowych.

W trakcie uzgodnień międzyresortowych projektu zmian w ustawie o udostępnianiu informacji gospodarczej doszło do zgrzytu między ministerstwami finansów (MF) a gospodarki (MG), autorem projektu. Resort kierowany przez Mateusza Szczurka nie widzi sensu nakładania na urzędy skarbowe obowiązku bezpośredniego raportowania do Biur Informacji Gospodarczej (BIG) o przeterminowanych zobowiązaniach podatkowych, w stosunku do których wszczęto egzekucję administracyjną. A taki jest cel MG.

MF podkreśla, że dalsze prace nad pomysłem resortu gospodarki są niecelowe i niezasadne. Upór resortu nie wynika bynajmniej z chęci blokowania dostępu wszystkim zainteresowanym do informacji o dłużnikach podatkowych. MF ma inny plan — chce utworzyć własny rejestr dłużników podatkowych (ma ruszyć od stycznia 2016 r.) MF podkreśla, że jego projekt ma na celu poprawę dyscyplinypodatkowej, zwiększenie wpływów do budżetu, zmniejszenie deficytu i zapewnienie przedsiębiorcom informacji o wiarygodności płatniczej potencjalnych kontrahentów.

„Tworzenie odrębnego kanału komunikacji między wierzycielami publicznoprawnymi, jak i nowych obowiązków po stronie organów administracji jest niezasadne, a ponadto naraża stronę publiczną na ponoszenie nieuzasadnionych kosztów” — głosi stanowisko MF.

Resort finansów argumentuje, że dopiero gdy utworzy swój rejestr dłużników podatkowych, należałoby umożliwić BIG dostęp do jego zasobów. Na czarną listę dłużników miałyby trafiać tylko przekraczające 500 zł bezsporne i wymagalne zobowiązania podatkowe, celne, należności ZUS, PFRON, grzywny i mandaty. Dłużnicy znajdą się na liście po upływie 60 dni od dnia doręczenia im zawiadomienia o zamiarze wpisu. Projekt MG natomiast ma na celu poprawienie przepływu informacji między placówkami BIG i wzbogacenie ich o dłużników podatkowych oraz zalegających z płatnościami na rzecz ZUS i KRUS.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu