Fiskus nie chce tańszych ogłoszeń

IWA
opublikowano: 20-04-2012, 00:00

Obniżka opłat za publikację wpisu do KRS w Monitorze Sądowym i Gospodarczym nie jest taka pewna.

Minister finansów nie zgadza się na obniżenie o 400 zł opłaty za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym pierwszego wpisu przedsiębiorstwa do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS). Negatywne stanowisko przekazano w tych dniach ministrowi sprawiedliwości, autorowi propozycji tej i innych zmian przepisów dotyczących Monitora, które mają wejść w życie w najbliższych tygodniach. Na razie trwają konsultacje.

Obecnie opłata za ogłoszenie pierwszego wpisu wynosi 500 zł. Resort sprawiedliwości proponuje 100 zł, co zapisano w projekcie nowelizacji rozporządzenia w sprawie organizacji, sposobu wydawania i rozpowszechniania oraz podstawy ustalania ceny numerów Monitora Sądowego i Gospodarczego i wysokości opłat za zamieszczenie w nim ogłoszenia lub obwieszczenia. Obniżkę uzasadnia potrzebą rozwoju przedsiębiorczości oraz optymalizacji kosztów zakładania i funkcjonowania przedsiębiorstw. Utrzymywanie opłaty w wysokości 500 zł stanowi — jak tłumaczy — jedną z barier w rozpoczynaniu działalności gospodarczej.

Projekt nie zapowiada natomiast obniżki opłaty za ogłaszanie kolejnych wpisów do KRS. Nadal ma to kosztować 250 zł. W ocenie Ministerstwa Finansów (MF) proponowane zmiany mogą w istotny sposóbwpłynąć na wykonanie ustawy budżetowej w 2012 r. Nowelizacja rozporządzenia ma wejść w życie po 14 dniach od jej ogłoszenia. Resort sprawiedliwości obliczył, że obniżka opłaty z 500 zł do 100 zł oznacza zmniejszenie tegorocznych wpływów do kasy państwowej o ponad 10,6 mln zł. Na to resort finansów zarzucił autorowi projektu, że pozostaje on w sprzeczności z wcześniejszymi deklaracjami co do wysokości poziomu dochodów w części 15 budżetu „Sądy powszechne”. Podniósł też, że w prognozach zabrakło danych o oszczędnościach związanych z rezygnacją wydawania Monitora w formie papierowej. Od maja 2012 r. ma mieć formę wyłącznie elektroniczną (obecnie obie formy). Resort sprawiedliwości jeszcze nie ustosunkował się do negatywnej opinii MF.

Tysiące wpisów

W 2011 r. ukazały się 252 numery Monitora Sądowego i Gospodarczego, opublikowano w nim prawie 264 tys. ogłoszeń wpisów do KRS oraz ponad 16,5 tys. innych ogłoszeń wnioskodawców. Ubiegłoroczna sprzedaż pojedynczych egzemplarzy papierowych dziennika (w sumie ponad 18,5 tys.) przyniosła budżetowi państwa 502 tys. zł zysku, a prenumerata na poziomie ponad 1,2 tys. egzemplarzy — ponad 27,3 tys. zł. Rezygnacja z papierowych wydań Monitora oznacza likwidację ich sprzedaży i w konsekwencji obniżenie dochodów budżetowych o prawie 530 tys. zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IWA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy