Fiskus nie zmieni rozliczeń dla turystyki

Iwona JackowskaIwona Jackowska
opublikowano: 2015-07-14 22:00

VAT można płacić kwartalnie — radzi MF biurom turystycznym, które często muszą korygować zapłacony podatek.

Firma turystyczna powinna rozliczyć z fiskusem zapłatę za usługę lub jej część po jej otrzymaniu od klienta, nie zwlekając z tym do chwili, gdy będą znane rzeczywiste jej koszty. Resort finansów przypomina o tym po raz kolejny i wciąż nie widzi potrzeby zmiany przepisów o podatku od towarów i usług (VAT) mimo problemów zgłaszanych przez branżę. Pod koniec czerwca na problemy z rozliczaniem VAT od usług turystycznych zwrócili uwagę posłowie Piotr Cieśliński, Robert Maciaszek, Agnieszka Pomaska i Cezary Tomczyk.

W interpelacji do ministra finansów napisali, że nowe zasady regulowania podatku, wprowadzone w 2014 r., prowadzą do wielu problemów interpretacyjnych i drastycznego wzrostu liczby jego korekt. To skutek obliczania ostatecznej marży za usługi innej niż prognozowana przy wcześniejszym opłaceniu VAT od zaliczek lub przedpłat. Przed zmianami obowiązek podatkowy powstawał z chwilą ustalenia marży, jednak najpóźniej 15 dnia od wykonania usługi.

Posłowie spytali, czy minister finansów planuje odpowiednią nowelę przepisów, które pozwalałyby branży turystycznej na rozliczenie VAT według dawnej metody. Podkreślali, że marżę można prawidłowo obliczyć dopiero po wykonaniu usługi, a nie kilka tygodni wcześniej, kiedy nie jest znana liczba uczestników imprezy czy kurs waluty obcej, w jakiej będzie ona rozliczana. Pytali też, jaką podstawę opodatkowania należy przyjąć przed wykonaniem usługi, nie ma bowiem przepisów wykonawczych z takim wskazówkami.

„W przypadku otrzymania całości lub części zapłaty przed wykonaniem usługi turystyki podatnik powinien obliczyć podatekprzy uwzględnieniu, że podstawą opodatkowania w tym przypadku jest również marża. Może przyjąć taką marżę, którą skalkulował przy określaniu ceny danej wycieczki, obliczoną w oparciu o przewidywane koszty” — odpowiada na interpelację wiceminister Jarosław Neneman.

Potem, gdy znane będą już faktyczne koszty, a kwota marży okaże się inna niż skalkulowana, podatnik powinien skorygować VAT w deklaracji za okres rozliczeniowy, w którym wykonano usługę. Wiceminister wyjaśnia też, że koszty poniesione po zakończonej imprezie powinny być rozliczone korektą deklaracjizłożonej za okres, w którym impreza się odbyła.

Jarosław Neneman ma też radę, która miałaby zmniejszyć uciążliwość częstych korekt. „Podatnicy świadczący usługi turystyki opodatkowane według procedury marży mogą wybrać kwartalne rozliczanie tego podatku” — podpowiada wiceminister. Nie była to pierwsza interpelacja w tej sprawie, ale i stanowisko MF jest niezmienne.

Resort tłumaczy, że zasady rozliczania VAT od usług turystyki obowiązujące do końca 2013 r. nie miały podstaw w przepisach unijnych.