Fiskus odda z odsetkami VAT od aut i paliw

JK
opublikowano: 06-03-2009, 00:00

Urzędy skarbowe będą zwracać motoryzacyjny VAT wraz z odsetkami — informuje "PB" Maciej Grabowski, wiceminister finansów.

Urzędy skarbowe będą zwracać motoryzacyjny VAT wraz z odsetkami — informuje "PB" Maciej Grabowski, wiceminister finansów.

Mamy bardzo dobrą wiadomość dla przedsiębiorców. Nie dość, że bez przeszkód odzyskają bezprawnie nadpłacony 22-procentowy podatek VAT od paliw i samochodów, to jeszcze fiskus dorzuci odsetki. Oznacza to, że coraz bardziej opłaca się wygrzebanie starych faktur i wystąpienie do urzędu skarbowego o zaległy podatek. W wielu przypadkach kwoty mogą być całkiem spore.

— W piątek wyślemy w tej sprawie specjalne wytyczne do wszystkich urzędów i izb skarbowych. Każdy, kto będzie uprawniony do odzyskania VAT od paliw i samochodów, otrzyma także odsetki, które będą liczone za cały okres istnienia nadpłaty podatku — mówi "PB" wiceminister Maciej Grabowski.

Ile wyniosą odsetki?

— Jeżeli ktoś odzyskałby motoryzacyjny VAT za kilka lat wstecz, to odsetki wyniosłyby na pewno powyżej 10 proc. To już spore pieniądze — mówi prof. Witold Modzelewski, prezes Instytutu Studiów Podatkowych.

Luźne szacunki wskazują, że fiskus tylko w tym roku może oddać nawet 1,5 mld zł. Jednak ostateczny koszt dla budżetu państwa zależy od tego, ile firm zażąda od fiskusa zwrotu podatku.

Deklaracja wiceministra Grabowskiego to rezultat naszych "nacisków" na wyjaśnienie tej kwestii. Do tej pory nie było bowiem jasne, czy odsetki się należą. Jedni prawnicy twierdzili że tak, inni nie byli już tego pewni. Gdy 2 tygodnie temu zapytaliśmy o to Ministerstwo Finansów (MF), okazało się, że resort także nie miał sprecyzowanego stanowiska. Od wczoraj już ma. I w dodatku korzystne dla firm.

— Postanowiliśmy przeciąć spekulacje i domysły w tej sprawie. Nasi prawnicy jednoznacznie wskazali, że odsetki się należą — dodaje Maciej Grabowski.

Zdaniem Jerzego Martiniego, doradcy podatkowego z Baker McKenzie (wygrał głośną sprawę o zwrot motoryzacyjnego VAT przed ETS), MF postępuje właściwie w tej kwestii.

— To korzystna interpretacja. O ile można było twierdzić, że odsetki powinny należeć się firmom od VAT paliwowego, o tyle nie było pewności, czy także od VAT od zakupu samochodów — mówi Jerzy Martini.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS) 22 grudnia 2008 r. orzekł, że Polska dwukrotnie (w 2004 i 2005 r.) złamała prawo unijne, pogarszając warunki odliczania VAT od paliw i aut. W rezultacie prawo do odliczeń podatku straciło mnóstwo modeli samochodów (m.in. z tzw. kratką), a firmy zostały zmuszone do ponoszenia wyższych kosztów podatkowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu