Fiskus rozszerza cyfrową pętlę

opublikowano: 18-09-2017, 22:00

Mikrofirmy nie powinny być w najbliższych latach objęte obowiązkiem przesyłania danych w postaci JPK — uważa ZRP.

Od przyszłego roku wszyscy przedsiębiorcy będą musieli raportować fiskusowi dane z ewidencji podatku od towarów i usług (VAT) w formie elektronicznej — w ramach systemu e-kontroli polegającego na przesyłaniu organom podatkowym danych w postaci Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK). Na razie jest to obowiązek dużych, średnich i małych podmiotów. Od stycznia 2018 r. zostaną nim objęte mikrofirmy, najdłużej zwolnione z tej powinności. Według Sage, cyfryzacja podatków staje się coraz powszechniejsza.

Bez odwrotu

— Digitalizacja podatków i zapisu zdarzeń gospodarczych w postaci cyfrowej jest nieunikniona. Ministerstwo Finansów (MF) planuje stopniowe odchodzenie od innych form raportowania, np. od deklaracji VAT, na rzecz jednego spójnego źródła — JPK. Jednolity Plik Kontrolny stanowi oś informowania o zdarzeniach gospodarczych. Ten trend w cyfryzacji obserwujemy także w innych krajach UE i nie ma od niego odwrotu, także w Polsce — mówi Piotr Ciski, dyrektor zarządzający Sage w Polsce.

Według niego, przy wykorzystaniu odpowiednich narzędzi informatycznych, dane uzyskane z JPK można wykorzystać na wiele innych sposobów, nie tylko na potrzeby kontroli. — Jest to doskonałe źródło wiedzy m.in. na temat kondycji finansowej spółki — podkreśla.

Według Jana Gogolewskiego, prezesa Związku Rzemiosła Polskiego (ZRP), dla mikrofirm obowiązek przekazywania wraz z deklaracjami rejestrów VAT i na żądanie organów skarbowych innych danych z ksiąg podatkowych w formie JPK może okazać się trudny do wypełnienia.

— Uważamy, że w najbliższych latach system ten powinien objąć jedynie duże, średnie i małe przedsiębiorstwa, a wobec mikrofirm, będących podatnikami VAT, należałoby ustalić na racjonalnym poziomie limit przychodów — również dla jednorazowej transakcji — którego przekroczenie obligowałoby do wejścia w system JPK. Inaczej obowiązki wynikające z JPK obejmą też dużą część spośród ponad 1 mln osób samozatrudnionych, jeśli tylko wybiorą one opodatkowanie VAT — wyjaśnia Jan Gogolewski.

Jego zdaniem cele analityczno-kontrolne JPK nakierowane także na grupę najmniejszych podatników przyniosą raczej niewielkie efekty. Według MF główną zaletą digitalizacji jest skuteczniejsza kontrola rozliczeń podatkowych, w tym szybka identyfikacja błędów i niespójności w raportach dostarczanych przez przedsiębiorców.

E-paragony tuż

JPK to jedno z narzędzi przeciwdziałania nadużyciom podatkowym. Służyć temu ma w przyszłości także wprowadzenie Centralnego Rejestru Faktur. Działania te, wraz z obniżeniem progu transakcji, które mogą być opłacane w gotówce, ułatwią fiskusowi ściślejszą weryfikację wydatków firm w porównaniu z wykazywanymi przez nie fakturami zakupu. Ale to nie koniec zmian, które resort finansów szykuje, aby skuteczniej zwalczać nadużycia podatkowe.

Przeciwko nieuczciwym handlowcom zastosuje elektroniczne paragony, które miałyby być używane już w 2018 r. Pomysł jest taki, aby kasy fiskalne były podłączone do sieci internetowej i dzięki temu dane o sprzedaży trafiały do centralnego repozytorium fiskusa. Dla przedsiębiorców oznacza to konieczność poniesienia kosztów wymiany kas i zapewnienie dostępu do internetu w punktach sprzedaży.

Jednocześnie fiskus planuje połączenie wdrożenia raportowania JPK_VAT obejmującego najmniejszych podatników z wprowadzeniem nowej struktury raportu — JPK_Paragon. Ekspert Sage zwraca uwagę, że będzie ona obowiązkowa dla przedsiębiorców, którzy nie zainstalują kas fiskalnych podłączonych do internetu i będą posługiwać się urządzeniami rejestrującymi transakcje w pamięci kasy lub na papierowej rolce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Fiskus rozszerza cyfrową pętlę