Czytasz dzięki

Fiskus sprawdzi, z czym maluchy sobie nie radzą

opublikowano: 02-07-2019, 22:00

Firmy, które skorzystały z zachęty podatkowej B+R, powinny przygotować się na sprawdzenie ich działań przez urzędników

Skarbówka zaczęła wysyłać zapytania do przedsiębiorców, którzy rozliczyli w zeznaniu rocznym ulgę badawczo-rozwojową za 2018 r. Sprawdzi poprawność dokumentów dotyczących m.in. ewidencji czasu pracy, składek odprowadzanych do ZUS i wyodrębnienia kosztów kwalifikowanych w ewidencji księgowej. Agnieszka Hrynkiewicz- Sudnik, dyrektor od finansów i innowacji w Ayming Polska, wyjaśnia, że rozliczenie zachęty podatkowej B+R ma charakter deklaratywny. Podatnicy, którzy chcą z niej skorzystać, muszą dołączyć do zeznania rocznego PIT-BR lub CIT-BR.

Agnieszka Hrynkiewicz-Sudnik, dyrektor w Ayming Polska, podkreśla, że
działania skarbówki podejmowane wobec firm korzystających z ulgi B+R mogą
uchronić je przed zaległościami podatkowymi.
Zobacz więcej

ZAPOBIEGLIWY URZĄD:

Agnieszka Hrynkiewicz-Sudnik, dyrektor w Ayming Polska, podkreśla, że działania skarbówki podejmowane wobec firm korzystających z ulgi B+R mogą uchronić je przed zaległościami podatkowymi. Fot. ARC

Sprawdzą poprawność

— Jego weryfikacja przez urząd skarbowy jest czymś naturalnym. Fiskus sprawdzi, czy jest ono poprawnie wykonane. Ponadto dowie się, co sprawia podatnikom największy kłopot. Ulga B+R jest stosunkowo nowym instrumentem podatkowym. Obowiązuje od 2016 r. — tłumaczy Agnieszka Hrynkiewicz- Sudnik.

Przypomnijmy: skarbówka może prowadzić kontrole lub tzw. czynności sprawdzające. Te ostatnie nie wiążą się z przeprowadzeniem pełnego postępowania wyjaśniającego, które kończy się wydaniem decyzji podatkowej. Agnieszka Hrynkiewicz-Sudnik zauważa, że działania fiskusa podejmowane wobec firm korzystających z ulgi najczęściej przybierają formę czynności sprawdzających.

— Należy ocenić je pozytywnie. Przedsiębiorcy prowadzący projekty badawczo-rozwojowe powinni upatrywać w działaniach skarbówki szansy na sprawdzenie poprawności swoich rozliczeń i zebranej dokumentacji. Wspomniane czynności sprawdzające sprawią, że przedsiębiorcy będą z większym zaufaniem korzystać z ulgi w kolejnych latach, a także uchronią ich przed ewentualnymi zaległościami podatkowymi — zaznacza Agnieszka Hrynkiewicz- Sudnik.

Przedstawiciele skarbówki sprawdzą m.in. termin złożonej deklaracji. Ponadto zbadają pod kątem formalnym poprawność dokumentów odnoszących się do ulgi. Ocenią też, czy wspomniane dokumenty potwierdzają poniesione przez przedsiębiorcę wydatki na B+R.

— Na etapie czynności sprawdzających przedstawiciele fiskusa nie mogą prosić o zeznania świadków czy opinie biegłych. Wkrótce te rozwiązania mogą się zmienić — podkreśla Agnieszka Hrynkiewicz-Sudnik.

Większa ochrona

Michał Barszcz, menedżer projektu w dziale innowacji, ulg i dotacji w Ayming Polska, wyjaśnia, że projektowane zmiany przepisów ordynacji podatkowej przewidują uproszczenie czynności sprawdzających i ochronę praw podatników w relacjach ze skarbówką.

— Z drugiej jednak strony nowe przepisy mogą otworzyć furtkę do stosowania postępowania dowodowego w ramach wspomnianych czynności — przyznaje Michał Barszcz.

Warto podkreślić, że każdy przedsiębiorca powinien przechowywać dokumenty związane z realizowanymi projektami badawczo-rozwojowymi i dotyczącymi ich wydatkami przez pięć lat.

cc937a7e-4287-11ea-b77f-2e728ce88125
Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

W zależności od rodzaju pomyłek popełnianych przez przedstawicieli biznesu w deklaracjach CIT-BR fiskus może podjąć różne kroki. Jeżeli np. zmiana wysokości zobowiązania podatkowego, kwota nadpłaty, zwrotu podatku czy wysokości straty nie przekracza 5 tys. zł, to urząd skarbowy poprawia lub uzupełnia wspomnianą deklarację, a następnie przesyła jej kopię do przedsiębiorcy. Inaczej jest w przypadku kwoty powyżej 5 tys. zł. Wówczas skarbówka zwraca się do firmy o korektę CIT-BR i złożenie niezbędnych wyjaśnień. Wskazuje też powody, przez które informacje zawarte w deklaracji zostały zakwestionowane. Jeżeli podatnik nie złoży odpowiednich wyjaśnień lub nie skoryguje błędów, skarbówka może uruchomić procedurę kontrolną lub postępowanie podatkowe.

Agnieszka Hrynkiewicz-Sudnik zwraca uwagę, że jednym z priorytetów rządowejStrategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju jest wspieranie firm prowadzących działalność innowacyjną. Ekspertka spodziewa się, że wnioski płynące z przeprowadzanych przez skarbówkę czynności sprawdzających zachęcą przedsiębiorców do korzystania z ulgi.

Najczęstsze pomyłki

Błażej Czajkowski, starszy menedżer w Crido, zauważa, że oprócz wspomnianych czynności fiskus może też wysyłać do części podatników pisma z informacją o najczęstszych błędach, które popełniały firmy korzystające z ulgi w poprzednich latach. Niezależnie od intencji skarbówki, całość pisma ma dla podatnika — zdaniem Błażeja Czajkowskiego — negatywny wydźwięk, sugerujący, że przedsiębiorca składający deklarację z dużym prawdopodobieństwem popełnił pomyłki, które teraz powinien sam znaleźć i poinformować o nich urząd skarbowy.

— Dopiero bardzo wnikliwa lektura, uzupełniona konsultacją z prawnikiem, pozwala zrozumieć podatnikowi, że pismo nie nakłada na niego żadnych obowiązków, lecz jest tylko sposobem na zwiększenie świadomości wśród przedsiębiorców, że nawet jeśli popełnili błąd, to mogą go poprawić — konkluduje Błażej Czajkowski.

Dokumenty, o które najczęściej pyta fiskus:

  • ewidencja czasu pracy pracowników i współpracowników biorących udział w pracach badawczo-rozwojowych wraz z ich wykazem. Dotyczy to osób zatrudnionych na umowę o pracę, zlecenie i dzieło
  • dokumentacja poświadczająca odpowiednio wyodrębnione koszty kwalifikowane w ewidencji księgowej przedsiębiorstwa (m.in. zestawienie obrotów sald z kont)
  • dokumentacja potwierdzająca zakup materiałów i surowców, sprzętu specjalistycznego, usługi kwalifikowanej do ulgi (m.in. zamówienia, faktury, umowy).
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane