Fiskus sprawdzi, z czym maluchy sobie nie radzą

opublikowano: 02-07-2019, 22:00

Firmy, które skorzystały z zachęty podatkowej B+R, powinny przygotować się na sprawdzenie ich działań przez urzędników

Skarbówka zaczęła wysyłać zapytania do przedsiębiorców, którzy rozliczyli w zeznaniu rocznym ulgę badawczo-rozwojową za 2018 r. Sprawdzi poprawność dokumentów dotyczących m.in. ewidencji czasu pracy, składek odprowadzanych do ZUS i wyodrębnienia kosztów kwalifikowanych w ewidencji księgowej. Agnieszka Hrynkiewicz- Sudnik, dyrektor od finansów i innowacji w Ayming Polska, wyjaśnia, że rozliczenie zachęty podatkowej B+R ma charakter deklaratywny. Podatnicy, którzy chcą z niej skorzystać, muszą dołączyć do zeznania rocznego PIT-BR lub CIT-BR.

ZAPOBIEGLIWY URZĄD:
ZAPOBIEGLIWY URZĄD:
Agnieszka Hrynkiewicz-Sudnik, dyrektor w Ayming Polska, podkreśla, że działania skarbówki podejmowane wobec firm korzystających z ulgi B+R mogą uchronić je przed zaległościami podatkowymi.
Fot. ARC

Sprawdzą poprawność

— Jego weryfikacja przez urząd skarbowy jest czymś naturalnym. Fiskus sprawdzi, czy jest ono poprawnie wykonane. Ponadto dowie się, co sprawia podatnikom największy kłopot. Ulga B+R jest stosunkowo nowym instrumentem podatkowym. Obowiązuje od 2016 r. — tłumaczy Agnieszka Hrynkiewicz- Sudnik.

Przypomnijmy: skarbówka może prowadzić kontrole lub tzw. czynności sprawdzające. Te ostatnie nie wiążą się z przeprowadzeniem pełnego postępowania wyjaśniającego, które kończy się wydaniem decyzji podatkowej. Agnieszka Hrynkiewicz-Sudnik zauważa, że działania fiskusa podejmowane wobec firm korzystających z ulgi najczęściej przybierają formę czynności sprawdzających.

— Należy ocenić je pozytywnie. Przedsiębiorcy prowadzący projekty badawczo-rozwojowe powinni upatrywać w działaniach skarbówki szansy na sprawdzenie poprawności swoich rozliczeń i zebranej dokumentacji. Wspomniane czynności sprawdzające sprawią, że przedsiębiorcy będą z większym zaufaniem korzystać z ulgi w kolejnych latach, a także uchronią ich przed ewentualnymi zaległościami podatkowymi — zaznacza Agnieszka Hrynkiewicz- Sudnik.

Przedstawiciele skarbówki sprawdzą m.in. termin złożonej deklaracji. Ponadto zbadają pod kątem formalnym poprawność dokumentów odnoszących się do ulgi. Ocenią też, czy wspomniane dokumenty potwierdzają poniesione przez przedsiębiorcę wydatki na B+R.

— Na etapie czynności sprawdzających przedstawiciele fiskusa nie mogą prosić o zeznania świadków czy opinie biegłych. Wkrótce te rozwiązania mogą się zmienić — podkreśla Agnieszka Hrynkiewicz-Sudnik.

Większa ochrona

Michał Barszcz, menedżer projektu w dziale innowacji, ulg i dotacji w Ayming Polska, wyjaśnia, że projektowane zmiany przepisów ordynacji podatkowej przewidują uproszczenie czynności sprawdzających i ochronę praw podatników w relacjach ze skarbówką.

— Z drugiej jednak strony nowe przepisy mogą otworzyć furtkę do stosowania postępowania dowodowego w ramach wspomnianych czynności — przyznaje Michał Barszcz.

Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
×
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Warto podkreślić, że każdy przedsiębiorca powinien przechowywać dokumenty związane z realizowanymi projektami badawczo-rozwojowymi i dotyczącymi ich wydatkami przez pięć lat.

W zależności od rodzaju pomyłek popełnianych przez przedstawicieli biznesu w deklaracjach CIT-BR fiskus może podjąć różne kroki. Jeżeli np. zmiana wysokości zobowiązania podatkowego, kwota nadpłaty, zwrotu podatku czy wysokości straty nie przekracza 5 tys. zł, to urząd skarbowy poprawia lub uzupełnia wspomnianą deklarację, a następnie przesyła jej kopię do przedsiębiorcy. Inaczej jest w przypadku kwoty powyżej 5 tys. zł. Wówczas skarbówka zwraca się do firmy o korektę CIT-BR i złożenie niezbędnych wyjaśnień. Wskazuje też powody, przez które informacje zawarte w deklaracji zostały zakwestionowane. Jeżeli podatnik nie złoży odpowiednich wyjaśnień lub nie skoryguje błędów, skarbówka może uruchomić procedurę kontrolną lub postępowanie podatkowe.

Agnieszka Hrynkiewicz-Sudnik zwraca uwagę, że jednym z priorytetów rządowejStrategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju jest wspieranie firm prowadzących działalność innowacyjną. Ekspertka spodziewa się, że wnioski płynące z przeprowadzanych przez skarbówkę czynności sprawdzających zachęcą przedsiębiorców do korzystania z ulgi.

Najczęstsze pomyłki

Błażej Czajkowski, starszy menedżer w Crido, zauważa, że oprócz wspomnianych czynności fiskus może też wysyłać do części podatników pisma z informacją o najczęstszych błędach, które popełniały firmy korzystające z ulgi w poprzednich latach. Niezależnie od intencji skarbówki, całość pisma ma dla podatnika — zdaniem Błażeja Czajkowskiego — negatywny wydźwięk, sugerujący, że przedsiębiorca składający deklarację z dużym prawdopodobieństwem popełnił pomyłki, które teraz powinien sam znaleźć i poinformować o nich urząd skarbowy.

— Dopiero bardzo wnikliwa lektura, uzupełniona konsultacją z prawnikiem, pozwala zrozumieć podatnikowi, że pismo nie nakłada na niego żadnych obowiązków, lecz jest tylko sposobem na zwiększenie świadomości wśród przedsiębiorców, że nawet jeśli popełnili błąd, to mogą go poprawić — konkluduje Błażej Czajkowski.

Dokumenty, o które najczęściej pyta fiskus:

  • ewidencja czasu pracy pracowników i współpracowników biorących udział w pracach badawczo-rozwojowych wraz z ich wykazem. Dotyczy to osób zatrudnionych na umowę o pracę, zlecenie i dzieło
  • dokumentacja poświadczająca odpowiednio wyodrębnione koszty kwalifikowane w ewidencji księgowej przedsiębiorstwa (m.in. zestawienie obrotów sald z kont)
  • dokumentacja potwierdzająca zakup materiałów i surowców, sprzętu specjalistycznego, usługi kwalifikowanej do ulgi (m.in. zamówienia, faktury, umowy).
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane