Fiskus wywiesi listę VAT-owców

opublikowano: 28-09-2017, 22:00

Firmy poznają informacje o podatnikach VAT. To marchewka. Kijem zaś będą sankcje za przelewy na inne konta niż ujawnione na liście fiskusa.

Ministerstwo Finansów (MF) nie zwalnia tempa — prezentuje kolejne pomysły na walkę z podatkowymi oszustami. Przy okazji próbuje także wprowadzać rozwiązania chroniące uczciwych przedsiębiorców przed wplątaniem się we współpracę z kombinatoramiczy wręcz przestępcami podatkowymi. Najnowsze propozycje zostały zawarte w ujawnionym wczoraj kolejnym projekcie nowelizacji ustawy o VAT. Zakłada on, że szef Krajowej Administracji Skarbowej będzie publikował na stronie internetowej MF wykaz czynnych podatników VAT, a także informacje o wyrejestrowanych i przywróconych (zarejestrowanych na nowo). „Wykaz będzie pełnił bardzo ważne narzędzie dla uczciwych podatników, którzy będą mieli możliwość weryfikacji informacji o swoich kontrahentach, a więc informacjiprzede wszystkim o aktualnym statusie rejestracji kontrahentów dla celów VAT. Możliwość dokonania takiej weryfikacji w sposób istotny ograniczy ryzyko wplatania uczciwych podatników w oszukańczy proceder zmierzający do wyłudzenia VAT” — napisało w uzasadnieniu MF. Informacja o wyrejestrowanych VAT-owcach będzie figurowała na liście przez 5 lat, co ma dać możliwość wstecznego zweryfikowania transakcji. Przy każdej firmie na liście podawanych będzie wiele innych informacji, np. imiona i nazwiska właścicieli, nazwa, adres siedziby, adres prowadzenia działalności, numery bankowych rachunków rozliczeniowych. Dane publikowane w wykazie będą aktualizowane na bieżąco, raz na dobę (w dni robocze). Projekt wymusza niejako na firmach dokonywanie zapłaty za towary i usługi na konta bankowe ujawnione na liście MF. Tego, kto wykona przelew o wartości powyżej 15 tys. zł na inny rachunek bankowy, czekają bolesne sankcje. Przede wszystkim grozić mu będzie tzw. solidarna odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe sprzedawcy, jeżeli ten okazałby się oszustem podatkowym. Ta odpowiedzialność nie obejmie wszystkich zaległości podatkowych zbywcy, ale tylko za zaległości podatkowe w części podatku proporcjonalnie przypadającej na dostawę czy usługę, za którą płatność powyżej 15 tys. zł trafiła na inne konto niż wskazane na liście fiskusa. Drugą karą będzie brak możliwości wliczenia tak dokonanej płatności w koszty uzyskania przychodów. Nowelizacja ma wejść w życie sześć miesięcy po opublikowaniuw Dzienniku Ustaw. „Wprowadzenie półrocznego vacatio legis uzasadnione jest koniecznością zapewnienia odpowiedniego czasu na dokonanie zmian w funkcjonującej usłudze sprawdzenia statusu podmiotu VAT” — tłumaczy MF.

Zobacz więcej

Fot. Fotolia

1,6 mln Tylu czynnych podatników VAT było na koniec 2016 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu