Fiskus zaprzecza janosikowaniu

opublikowano: 08-08-2018, 22:00

Nie jest i nigdy naszym celem nie było, aby stan majątkowy podatnika był przesłanką wszczęcia kontroli — przekonuje szef kieleckiej skarbówki.

Izba Administracji Skarbowej (IAS) w Kielcach wydała wczoraj komunikat, w którym odniosła się do naszego środowego tekstu „Fiskus jak Janosik — łupi tylko bogatych”. Bazując na piśmie dyrektora tego IAS do podległych jednostek kontrolnych, napisaliśmy, że domaga się typowania do kontroli tylko firm posiadających majątek, a pomijania firm bez majątku lub z wątpliwym majątkiem, np. niewypłacalnych,w upadłości czy w likwidacji.

W swoim komunikacie dyrektor kieleckiego IAS zaprzecza, jakoby celem świętokrzyskiej izby było wskazywanie na stan majątkowy jako warunek i cel wszczęcia kontroli podatkowej. Ponadto twierdzi, że „zaprezentowany w artykule fragment wewnętrznej korespondencji między zastępcą dyrektora nadzorującym pion kontroli a naczelnikami podległychurzędów skarbowych jest wyrwany z kontekstu i nie oddaje kierunków obranych przez izbę w woj. świętokrzyskim” — czytamy w komunikacie szefa IAS w Kielcach.

Jednak w tekście dosłownie cytowaliśmy wszystkie zalecenia z tego pisma. Mało tego, opublikowaliśmy fragment skanu z niego, w którym na pierwszym miejscu wśród wytycznych jest właśnie żądanie analizy stanu majątkowego podatników i ocenianie, czy kontrola może „przynieść wymierny efekt finansowy”. Kielecki IAS zaprzecza, żeby jego wytyczne dotyczyły kontroli podatkowych. Sęk w tym, że pisaliśmy o wytycznych głównie dla kontroli celno-skarbowych, a nie podatkowych, bo zalecenia trafiły także do urzędów przeprowadzających kontrole celno-skarbowe (do 1 marca 2017 r. nazywały się kontrolami skarbowymi).

Eksperci cytowani w artykule jednoznacznie stwierdzili, że typowanie do kontroli przez pryzmat majątku podatnika jest niedopuszczalne, a najważniejszą przesłanką kontroli celno-skarbowej musi być uzasadnione podejrzenie uszczupleń podatkowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu