FIT DM: Dolar ma szansę na wzrost

FIT DM
28-05-2008, 15:17

Informacje o możliwym spadku popytu na ropę z krajów azjatyckich, a także możliwe zwiększenie podaży surowca na rynku przez Arabię Saudyjską, podcięły skrzydła galopującym notowaniom tego surowca.

Cena baryłki w dostawach 24-godzinnych spadła o blisko 6 dolarów, z impetem wracając poniżej 130 USD. W dół poszły także ceny miedzi. Poważniejsza korekta na rynku surowców może oznaczać lepsze czasy dla amerykańskiego dolara, który dobrze zachowywał się już od początku tygodnia.

Spadające ceny surowców ponownie zwiększą szanse na poprawę sytuacji w gospodarce USA w drugim półroczu. Jeżeli tak się rzeczywiście stanie, to być może już w końcu roku Fed zostanie zmuszony do podwyższenia stóp procentowych z 2,00 proc. o 25 pkt bazowych. Rynek już uzględnia taką możliwość. Z kolei Europejski Bank Centralny będzie miał większą możliwość obniżki stóp procentowych o 25 pkt na jesieni, w co już zaczęli wątpić niektórzy inwestorzy. Oczekiwania, co do realizacji takiego właśnie scenariusza mogą doprowadzić do spadku notowań EUR/USD w okolice 1,50-1,52 w najbliższych tygodniach. Dolar może zyskać także wobec walut azjatyckich, jeżeli oceny co do perspektyw rozwoju tamtejszych gospodarek zaczęłyby się pogarszać.

Umacniający się dolar na świecie automatycznie zmienia sytuację na rynku krajowym. Notowania USD mogą w ciągu najbliższych tygodni wzrosnąć nawet do 2,25 zł. To przełoży się na osłabienie złotego względem pozostałych walut. Eksporterzy będą mogli odetchnąć z ulgą, choć nie wiadomo na jak długo. Bo zagraniczni inwestorzy nadal dobrze oceniają perspektywy polskiej gospodarki.

Marek Rogalski, analityk FIT DM

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: FIT DM

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / FIT DM: Dolar ma szansę na wzrost