Fitch: EURO 2012 będą kosztować 27 mld euro

ONO
opublikowano: 2007-11-12 14:25

EURO 2012 to jednocześnie okazja i duże wyzwanie operacyjne stojące przed Polską - ocenia w specjalnym raporcie agencja Fitch. Koszty związane z organizacją mistrzostw szacuje na 27 mld euro. Efekty? Rozbudowa starej i niekompletnej infrastruktury transportowej.

Raport dostrzega szanse, ale widzi też zagrożenia. Główną przeszkodą będzie pokonanie barier administracyjnych i politycznych. Fitch przypomina, że brakuje koordynacji między poszczególnymi organami władzy. Choć przepisy o partnerstwie publiczno-prawnym przyjęto w 2005 r., projekty nie są rozwijane.
Fitch zauważa, że oczy Europy skierowane będą na stadiony, ale krytycznym elementem przygotowań do mistrzostw będzie transport. Już dziś miasta, które chcą gościć piłkarzy, toną w korkach. Setki tysięcy kibiców może je tylko zwiększyć. Według raportu, Polska potrzebuje 100 mld euro inwestycji w transport, z czego jedna czwarta związana jest z EURO 2012. Tylko w poprawę jakości dróg zainwestować należy 11 mld euro.