Fitch nadał polskim euroobligacjom rating BBB+

opublikowano: 27-02-2002, 10:11

Fitch Ratings, międzynarodowa agencja ratingowa nadała rating w wysokości "BBB+" emisji euroobligacji Polski o wartości

750 mln EUR wyemitowanych 26 lutego 2002r. Przyznana ocena wiarygodności kredytowej jest taka sama, jak rating długoterminowy Polski dla zadłużenia w walucie zagranicznej. Perspektywa ratingu jest stabilna.

- Spośród 10 kandydatów do Unii Europejskiej, którzy mogą zakończyć negocjacje do końca 2002 roku, Polska zamknęła najmniej rozdziałów. Fitch uważa, że wśród wszystkich kandydujących państw, Polska ma najpoważniejsze

kwestie sporne - rolnictwo i rozwój regionalny. Jednak Fitch jest zdania, że dzięki zaangażowaniu zarówno Polski jak i władz unijnych uda się zakończyć negocjacje do końca tego roku, by Polska znalazła się w pierwszej grupie krajów, o które powiększy się Unia - podała agencja w środowym komunikacie.

Agencja zwraca uwagę, że emisja euroobligacji o wartości 750 mln EUR będzie jedyną dużą zagraniczną emisją polskiego rządu w tym roku. Jednak obsługa kredytów udzielonych przez członków Klubu Paryskiego zwiększy się z 1 mld USD w 2002 roku do 2 mld USD w 2004 i do 3 mld USD w 2006. Z tego względu wielkość emisji zagranicznych Polski będzie również odpowiednio wzrastać i w momencie przystępowania do Unii może osiągnąć poziom ponad 4 mld EUR rocznie.

- Zgodnie z nowym, 4-letnim, rządowym planem rozwoju, realne wydatki budżetowe będą co roku rosły, a deficyt będzie utrzymywany na poziomie przynajmniej 5 proc. PKB aż do 2004r. Rząd przewiduje, że z tego powodu dług rządowy wzrośnie o ponad 10 punktów proc. PKB w połowie dekady - z poziomu 40 proc. PKB szacowanego na koniec ubiegłego roku. W takiej sytuacji dotrzymanie kryteriów budżetowych umożliwiających wkroczenie do strefy euro może być dla Polski wyzwaniem - ocenił James McCormack, Dyrektor ds. ratingów państw w Fitch Ratings.

Stymulowanie wzrostu ekonomicznego, redukcja bezrobocia oraz poprawa infrastruktury są głównymi celami nowego planu rozwoju. Mimo, że inicjatywy mające na celu zwiększenie elastyczności rynku pracy, ograniczenie administracyjnych i innych

przeszkód w rozwoju przedsiębiorczości, a także te wiążące się ze wzrostem inwestycji w drogi, kolej, systemy telekomunikacyjne są oczywiście pozytywne, ich efekty nie będą odczuwalne w krótkim okresie czasu.

- Bezrobocie strukturalne będzie wzrastało ze względu na wyż demograficzny - jest coraz więcej młodych ludzi w wieku produkcyjnym - oraz z uwagi na ogromną skalę przerostów zatrudnienia w przemyśle ciężkim. Rząd zmodyfikował plany prywatyzacyjne, zwiększając nacisk na restrukturyzację przedsiębiorstw przed ich sprzedażą, włączając w to zakłady przemysłu ciężkiego - dodaje James McCormack.

Dlatego też Fitch spodziewa się, że rząd zwiększy zadłużenie na rynku krajowym, by w ten sposób pokryć deficyt w krótkim okresie oraz prawdopodobnie spowolnieni restrukturyzację przemysłu w średnim okresie.

DI

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Fitch nadał polskim euroobligacjom rating BBB+