Fitch: nowa ustawa o kredytach neutralna dla banków

WST
opublikowano: 04-08-2016, 16:35

Agencja Fitch Ratings uważa, że nowa propozycja ustawy o kredytach walutowych przedstawiona w miniony wtorek jest dla banków mniej ryzykowna i korzystniejsza od wcześniejszych. Jest dla nich neutralna i nie wpłynie na działania ratingowe.

Zdaniem Fitch, pozwala ona bowiem na stopniowe  równoważenie negatywnego wpływu przewalutowania,

Fitch napisała, że „… nowe propozycje są bardziej elastyczne, co powinno pozwolić bankom na bardziej stopniowe przeciwdziałanie negatywnemu wpływowi przewalutowania na kapitał. Wpływ przewalutowania mógłby częściowo być równoważony przez oszczędności kapitałowe wynikające z niższych wag ryzyka przypisanych do kredytów hipotecznych w lokalnej walucie, usunięcie narzutów kapitałowych i pewne oszczędności w podatku bankowym, wynikające z obniżenia podstawy opodatkowania".

Zagrożeniem może być jednak większa niż oczekuje się liczba wniosków o rekompensatę, a także jeśli z uwagi na wiele dodatkowych wymagań kapitałowych wprowadzanych w krótkim czasie, co może zmusić niektóre banki do podniesienia kapitału.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Polecane