Fitch: Perpsektywa ratingu w walucie dla Polski nadal pozytywna

Internet Securities
opublikowano: 26-09-2005, 17:51

Międzynarodowa agencja ratingowa Fitch podtrzymała po wyborach parlamentarnych pozytywną perspektywę ratingu Polski dla długoterminowego zadłużenia w walucie, który obecnie jest na poziomie BBB+, podał Fitch w raporcie w poniedziałek.

Międzynarodowa agencja ratingowa Fitch podtrzymała po wyborach parlamentarnych pozytywną perspektywę ratingu Polski dla długoterminowego zadłużenia w walucie, który obecnie jest na poziomie BBB+, podał Fitch w raporcie w poniedziałek.

Rating długoterminowego zadłużenia Polski w walucie lokalnej wynosi „A”, rating krótkoterminowy „F2”.

Według nieoficjalnych cząstkowych danych Państwowej Komisji Wyborczej (PKW) zebranych z ok. 90% komisji wyborczych, zwycięstwo w niedzielnych wyborach odniosło PiS uzyskując 26,84% głosów, a tuż za nim uplasowała się PO z 24,23%. Łącznie partie te miałyby 285 mandatów w 460-osobowym Sejmie.

„Obraz powstały po wyborach jest taki, że powstanie centroprawicowy rząd z dużą większością w Sejmie, który może być w stanie poprawić sytuację w finansach publicznych” – czytamy w raporcie.

Fitch podkreśla jednak, że w programie obu partii znajduje się wiele rozbieżności.

„PO preferuje szybsze dostosowanie fiskalne, bardziej radykalne reformy podatkowe (łącznie z 15-proc. podatkiem liniowym), dalszy proces prywatyzacji, mniejszą rolę państwa w gospodarce i szybsze przyjęcie euro (w 2010 roku)” – czytamy.

„Na dodatek, część członków PiS mówi o dopisaniu do celów Narodowego Banku Polskiego dbania o wzrost gospodarczy na równi z celem inflacyjnym, a nawet także likwidacji Rady Polityki Pieniężnej” – czytamy dalej.

Na obecnym etapie Fitch przewiduje, że rząd ostrożnie podejdzie do reform podatkowych, będzie powoli prywatyzował, ale będzie następowała poprawa w finansach publicznych.

Wszystkie działania nowego rządu – od przedstawienia strategii gospodarczej po konkretne rozwiązania - będą znajdowały się pod ścisłą obserwacją agencji.

„Perspektywa pozytywna oznacza, że istnieje większe prawdopodobieństwo podwyższenia ratingu długoterminowego zadłużenia w walucie, ale to zależy od planów nowego rządu, przedstawienia zwartych zamierzeń w dziedzinie gospodarki oraz ścieżki dalszych prac na konsolidacją fiskalną” – czytamy w raporcie.(ISB)

qk/bas

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane