Fitch podniósł ratingi Bydgoszczy

ISBNews
opublikowano: 14-03-2016, 12:25

Fitch Ratings podniósł międzynarodowe długoterminowe ratingi Bydgoszczy dla zadłużenia w walucie zagranicznej i krajowej do BBB+ z BBB oraz krajowy rating długoterminowy do A+(pol) z A(pol). Perspektywa ratingów jest stabilna, podała agencja.

"Fitch oczekuje, że miasto utrzyma dobre wyniki operacyjne w średnim okresie, z marżą operacyjną wynoszącą 11% rocznie i nadwyżką operacyjną 2,5-3 - krotnie wyższą od obsługi zadłużenia. Powyższa prognoza jest oparta na założeniu, że władze miasta będą kontynuowały racjonalizację wydatków operacyjnych, a dochody z podatków i opłat lokalnych będą rosły, wspierane przez rozwijającą się bazę podatkową miasta i gospodarkę lokalną" - czytamy w komunikacie.

Bydgoszcz wdrożyła działania racjonalizujące wydatki oraz wspierające wzrost jego dochodów. Władze miasta koncentrują się na tworzeniu korzystnych warunków dla rozwoju działalności gospodarczej w mieście, przyciąganiu inwestorów oraz poprawie lokalnej infrastruktury. Dobre zarządzanie umożliwiło Bydgoszczy osiągnięcie mocnej marży operacyjnej na poziomie 11% w 2015 r. (9,5% w  2014 r.), podano także.

"Polityka miasta zakłada finansowanie dużych inwestycji infrastrukturalnych ze środków unijnych otrzymanych w ramach perspektywy finansowej na lata 2014-2020 oraz w coraz większym stopniu z nadwyżki bieżącej.  Fitch zakłada, że wydatki majątkowe mogą wynosić co najmniej 17% wydatków ogółem w latach 2016-2018" - czytamy w komunikacie.

Ratingi mogą zostać obniżone, jeśli marża operacyjna spadnie do poziomu z lat 2013-2014, a dług będzie stanowił powyżej 90% dochodów bieżących, co oznaczałoby istotne pogorszenie wskaźnika długu do nadwyżki bieżącej do ponad 10 lat, zaznaczono w materiale.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Polecane