Forbes: W Chinach jest już dziesięciu milarderów

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 04-11-2005, 08:37

Dziesięciu miliarderów, o siedmiu więcej niż poprzednio, znalazło się na tegorocznej liście najbogatszych Chińczyków, przygotowanej przez amerykański magazyn ekonomiczny "Forbes". W piątek ranking opublikowały pekińskie media.

Dziesięciu miliarderów, o siedmiu więcej niż poprzednio, znalazło się na tegorocznej liście najbogatszych Chińczyków, przygotowanej przez amerykański magazyn ekonomiczny "Forbes". W piątek ranking opublikowały pekińskie media.

Palmę pierwszeństwa utrzymał 63-letni Rong Zhijian (czyt. żung dży-dzien), szef CITIC Pacific Group, specjalizującej się w handlu i różnorodnych inwestycjach. Notowana jest ona na giełdzie w Hongkongu. Aktywa Ronga i jego rodziny są o 150 mln dolarów USA większe niż w roku ubiegłym i wynoszą 1,64 mld USD.

Drugie miejsce w tabeli krezusów zajmuje potentat w dziedzinie nieruchomości, 46-letni Zhu Mengyi (czyt. dżu meng-i). Jego majątek oszacowano na 1,4 mld dolarów.

Trzecia lokata przypadła 34-letniemu Ding Lei, twórcy popularnego portalu internetowego NetEase. Bogacz, którego firma obecna jest na amerykańskiej giełdzie spółek technologicznych Nasdaq, legitymuje się kontem w wysokości 1,3 mld USD.

W setce najzamożniejszych obywateli Państwa Środka ponad pięćdziesięciu dorobiło się pieniędzy m.in. dzięki operacjom na rynku nieruchomości. Ponad połowa, również z tej setki, prowadzi interesy głównie w czterech miejscach Chin - w Pekinie, Szanghaju, oraz w prowincjach Zhejiang na wschodzie i Guangdong na południu.

Najmłodszym magnatem finansowym okazał się 24-letni Li Zhaohui (czyt. li dżao-huej), który z 400 mln USD zajmuje 26 miejsce. Li w ubiegłym roku odziedziczył po ojcu przedsiębiorstwo branży stalowej, Haixin (czyt. haj-sin) Iron and Steel.

Najstarszą osobą figurującą w wykazie "Forbesa" jest 82-letni Lu Guoji (czyt. lu kuo-dzi), prezes Minsheng Corporation. Ma ona siedzibę w Chongqingu (Czunkingu) i prosperuje dzięki m.in. usługom transportowym. Lu ma co prawda 173 miliony dolarów, ale taka kwota dała mu dopiero 119. pozycję.

Szacuje się, że w Chinach ok. miliona ludzi ma co najmniej milion dolarów.

"Forbes" przedstawił listę najbogatszych Chińczyków po raz dziesiąty.

Henryk Suchar 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane