Forint ciekawszy od złotego

  • Marek Rogalski
opublikowano: 31-07-2018, 22:00

Polska waluta nadal pozostaje w wakacyjnym dryfie, chociaż wstępne szacunki GUS-u o inflacji w lipcu nie były takie, jakie inwestorzy chcieliby zobaczyć.

Odczyt na poziomie 2 proc. r/r to sygnał wspierający dominujące gołębie skrzydło Rady Polityki Pieniężnej, którego zdaniem stopy nie powinny się zmienić do końca przyszłego roku. Niemniej wsparciem dla złotego pozostają solidne dane makro oraz widoczny od kilku tygodni spadek presji na dalsze umocnienie dolara na globalnych rynkach.

Patrząc jednak przez pryzmat naszego regionu, złoty jest zwyczajnie nudny, a ciekawsze perspektywy mają korona czeska, wspierana oczekiwaniami na kolejne podwyżki stóp procentowych, a zwłaszcza węgierski forint. W tym przypadku inwestorzy zdają się pomału rozgrywać scenariusz, w którym tamtejszy bank centralny zostanie niejako przymuszony do zarzucenia luźnej polityki w obliczu ryzyka utraty kontroli nad inflacją.

W ujęciu globalnym tematem numer jeden pozostają wojny handlowe, chociaż po ostatnim porozumieniu pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejska oraz spekulacjach, jakoby w najbliższych tygodniach udało się dopracować kluczowe punkty zmian w NAFTA, pojawia się coraz większa presja na to, aby także Amerykanie i Chińczycy ponownie zasiedli do stołu rozmów. W kalendarzu dzisiaj mamy posiedzenie amerykańskiego Fedu, a przypomnienie rynkom, że kolejne podwyżki stóp procentowych są przed nami, może nieco podbić dolara i w krótkiej perspektywie ograniczyć dalsze umocnienie walut naszego regionu. Najciekawszym tematem tego tygodnia może jednak okazać się czwartkowe posiedzenie Banku Anglii, gdyż ryzyko przestrzelenia oczekiwań przez rynki finansowe (co do podwyżki stóp) jest duże. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAREK ROGALSKI, główny analityk walutowy DM BOŚ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu