Czytasz dzięki

Forum Ekonomiczne 2020: pandemia i inne kryzysy

Partnerem publikacji jest Fundacja Instytut Studiów Wschodnich
opublikowano: 03-09-2020, 22:00

Tematykę Forum Ekonomicznego zdominuje gospodarka, która w czasie pandemii jest w szczególnie trudnym momencie. Z tego powodu konferencja została przeniesiona z Krynicy-Zdroju do Karpacza. Zmieniono miejsce, ale nie jakość gości i wysoki poziom dyskusji.

Jacek Sasin, minister aktywów państwowych i wiceprezes Rady Ministrów, Emanuelis Zingeris, przewodniczący Podkomitetu ds. Transatlantyckich i Rozwoju Demokracji w litewskim Seimasie, Francesco Laforgia, członek prezydium włoskiego Senatu, oraz Eurico Brilhante Dias, sekretarz stanu ds. internacjonalizacji w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Portugalii, będą rozmawiać o tym, czy świat gospodarczy po koronawirusie będzie taki sam.

Pandemia wymusza przewartościowanie pojęć, które wcześniej traktowano jak dogmaty. Symbolem tego jest choćby stwierdzenie kanclerz Niemiec Angeli Merkel, że jeżeli w obecnej sytuacji pojawią się próby przejęcia ważnych niemieckich firm, to jej rząd zaangażuje się finansowo, by do tego nie dopuścić. Ta zapowiedź to najlepszy symbol przemian, jakie przyniosła pandemia, podobnie jak ilość pieniądza wpompowanego do gospodarek przez banki centralne.

Skutki wyhamowania gospodarczego odczuły wszystkie sektory. Czy i w jakim stopniu można przewidzieć zagrożenie i przygotować plany kryzysowe, które zapobiegną podobnym sytuacjom jak ta z 2020 r.? O tym mówił będzie Tadeusz Kościński, minister finansów, który na forum przyjedzie trzeci raz. W rozmowie udział weźmie także Jan Mládek, były czeski minister gospodarki, obecnie przedstawiciel Czeskiego Instytutu Ekonomii Stosowanej, zajmującego się badaniami ekonomicznymi i doradztwem gospodarczym.

Polski biznes reprezentować będą: Andrzej Jaworski, prezes VRG, firmy, która w swoim portfelu posiada takie marki, jak Vistula, Bytom, Wólczanka, W.Kruk czy Deni Cler Milano, Marek Moczulski (dziesiąty raz na konferencji), prezes Unitopu, wcześniej Bakallandu i ZPC Mieszko, oraz Janusz Włodarczyk, członek zarządu Lidl Polska.

Pandemia to niejedyne wyzwanie dla Europy. Jeszcze przed kilkoma dekadami katastrofalne powodzie, długotrwałe susze i deficyt wody były problemami nękającymi inne kontynenty. Jednak gwałtowne zmiany klimatu spowodowały, że te klęski żywiołowe coraz bardziej zagrażają naszemu kontynentowi. Do tego woda staje się surowcem coraz bardziej deficytowym. Dlatego organizatorzy Forum Ekonomicznego 2020 obecną rolę wody porównali z ropą naftową — strategicznym surowcem pozwalającym na szybki rozwój cywilizacji XX w. O tym będzie mówił Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Forum Ekonomiczne odbędzie się w dniach 8-10 września 2020 r. w Karpaczu. Rejestracja: https://www.forum-ekonomiczne.pl/rejestracja/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Partnerem publikacji jest Fundacja Instytut Studiów Wschodnich

Polecane