Forum TFI ma nie tylko nowego prezesa

Roszada w zarządzie towarzystwa to jedno. Drugie — wzmocnienie tej części biznesu, która była marginalna.

25 maja 2017 r. Artur Rawski, dotychczasowy wiceprezes towarzystwa, objął stanowisko prezesa. Zastąpił Mateusza Sarapatę, któremu rada nadzorcza powierzyła funkcję wiceprezesa. W komunikacie towarzystwo poinformowało, że zmiany w strukturze władz związane są z wdrażaniem nowej strategii rozwoju spółki. Artur Rawski wyjaśnia, co dokładnie się pod tym kryje.

ZAMIANA MIEJSC:
Zobacz więcej

ZAMIANA MIEJSC:

Artur Rawski zamienił się stanowiskami z Mateuszem Sarapatą i będzie odpowiedzialny za portfel aktywów, którego wartość przekracza 10 mld zł. [FOT. ARC]

— Nowa strategia Forum TFI zakłada przede wszystkim wzmocnienie linii biznesowych niezwiązanych z funduszami dedykowanymi, które są naszym filarem. W ofercie mamy inne produkty, których certyfikaty oferowane są na rynku w drodze emisji niepublicznych, ale nigdy nie odgrywały one znaczącej roli. Teraz chcemy nieco bardziej zrównoważyć portfel — wyjaśnia Artur Rawski.

W ofercie towarzystwa jest 81 funduszy, z czego około 10 proc. stanowią rozwiązania skierowane do inwestorów zewnętrznych. Położenie nacisku na rozwój dziedziny, która do tej pory nie była znakiem rozpoznawczym towarzystwa właśnie w tym momencie, nie jest przypadkowe.

— Obecne warunki prawne, nastawienie władzy i regulatora rynku nie sprzyjają tworzeniu funduszy dedykowanych. Wydaje mi się, że władza, dość niesłusznie, utożsamiła fundusze dedykowane z wehikułem stosującym agresywną optymalizację podatkową. Zarówno ostatnie zmiany w opodatkowaniu FIZ, jak również niedawne ostrzeżenia władz skarbowych dotyczące wybranych struktur wchodzących w skład portfeli funduszy, nie tworzą sprzyjającego klimatu do rozwoju produktów dedykowanych. Nie sądzę, że fundusze tego typu przestaną powstawać, ale myślę, że trzeba liczyć się ze spadkiem dynamiki wzrostu tej części rynku — mówi Artur Rawski.

Od pierwszego stycznia 2017 r. weszły w życie przepisy, wprowadzające nowe zasady opodatkowania FIZ. Ustawa obliguje podmioty stosujące tzw. schemat agresywnej optymalizacji podatkowej do zapłaty podatku CIT. Pod koniec ubiegłego roku wywołała niemałe zamieszanie na rynku. W pierwotnej wersji zakładała opodatkowanie wszystkich funduszy funkcjonujących w formule zamkniętej. Koniec końców z perspektywy TFI wybrano mniejsze zło, ale mimo wszystko w grudniu z funduszy niedetalicznych odpłynęła potężna porcja kapitału. W tym czasie aktywa Forum TFI, towarzystwaspecjalizującego się w funduszach rynku niepublicznego, spadły o 4 mld zł. Nowy prezes nie pozostawia złudzeń co do powiązania obu faktów.

— Na grudniowym spadku aktywów zaważyły zmiany regulacyjne w opodatkowaniu FIZ, a dokładniej sposób, w jaki zostały wprowadzone. Inwestorzy zostali postawieni przed faktem dokonanym, a bardzo krótki okres dostosowawczy pozbawił ich możliwości przegrupowania portfeli. Nerwowość i niepewność w ostatnich miesiącach ubiegłego roku sprawiła, że część klientów zrezygnowała z takich funduszy — mówi Artur Rawski. Od początku tego roku do końca kwietnia aktywa towarzystwa urosły o 1,3 mld zł, do 10,4 mld zł. Jednak, zdaniem nowego prezesa, za wcześnie mówić o stabilizacji.

— Efekt zmian w opodatkowaniu jest odroczony w czasie. Część funduszy jest trudna do zlikwidowania. Dodatkowo, sporo inwestorów potrzebuje więcej czasu na podjęcie decyzji. Myślę, że efekty zmian w przepisach mogą być widoczne na rynku do końca tego roku, choć prawdopodobnie nie będą już tak zauważalne, bo ubytek spowodowany odpływami rekompensuje wzrost wartości w pozostałych funduszach — mówi Artur Rawski.

Forum TFI zamierza rozbudować portfel funduszy alternatywnych. — Pracujemy obecnie nad kilkoma funduszami jednocześnie. Zamierzamy kontynuować tworzenie funduszy sekurytyzacyjnych z firmą Raport. To sprawdzony partner, a powołane we współpracy z nim fundusze cieszą się dużym zainteresowaniem klientów. Właśnie zakończyliśmy zapisy na certyfikaty PIK 2 FIZ. To kolejny fundusz nieruchomościowy w naszej ofercie. Inwestycje dotyczą projektów związanych z rewitalizacją czterech kamienic zlokalizowanych w centrum krakowskiej dzielnicy Kazimierz.

To fundusz podobny do PIK FIZ, z tym że uwzględnia nowe ograniczenia wynikające ze zmiany warunków prawnych dotyczących opodatkowania funduszy. Ta seria funduszy tworzy nowy standard inwestycji w nieruchomości. W przyszłości na pewno będziemy kontynuowali jej rozwój — zapowiada Artur Rawski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Justyna Dąbrowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Forum TFI ma nie tylko nowego prezesa