Fotele dzielone są w pakiecie

opublikowano: 19-03-2012, 00:00

PREZESURA EBOiR

Nowy prezes Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) na kadencję 2012-16 zostanie wybrany 18-19 maja na zbiórce rady gubernatorów w londyńskim City. Polski gubernator, prezes NBP Marek Belka (radę stanowią szefowie banków centralnych lub ministrowie finansów) jedzie z kandydaturą Jana Krzysztofa Bieleckiego, który EBOiR świetnie zna, jako że w latach 1993-2003 zajmował należne Polsce stanowisko dyrektorskie.

Obsadzanie stanowisk międzynarodowych jest wypadkową wielu sprzecznych interesów i skomplikowaną układanką. Decyzyjny pakiet obejmuje teoretycznie samodzielne organizacje, regiony, państwa oraz rodziny polityczne. W Unii Europejskiej walka o przydział ważnych foteli ma w tle również kadrową obsadę NATO, a nawet Rady Europy.

W sektorze finansowym zaś w najbliższym czasie do obsadzenia, oprócz prezesury EBOiR, mamy: szefostwo Eurolandu na poziomie ministrów finansów, pokierowanie nowym Europejskim Mechanizmem Stabilizacyjnym, a także jedno stanowisko w Europejskim Banku Centralnym.

Prezesem EBOiR teoretycznie mógłby zostać nawet ktoś z daleka, wszak to instytucja globalna. Wielki udział 2,5 mld EUR ma np. Japonia, podobnie jak każdy z czwórki potentatów UE: Niemcy, Francja, Wielka Brytania i Włochy. Wobec takich kwot nasze 384 mln EUR to pikuś…

Na dodatek niekorzystna jest obecnie pakietowa geografia, albowiem jednym z czterech wiceprezesów EBOiR, dopiero w połowie jego kadencji, jest Jan Fischer, były premier Czech, co dla Zachodu załatwia interesy Grupy Wyszehradzkiej.

Reasumując — szanse Jana Krzysztofa Bieleckiego sytuują się na poziomie szans Radosława Sikorskiego na zostanie trzy lata temu sekretarzem generalnym NATO czy Włodzimierza Cimoszewicza na analogiczne stanowisko w Radzie Europy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JACEK ZALEWSKI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu