Czytasz dzięki

Fotografie z przesłaniem

O biznesie i sztuce z KNS MCB, Natalia Grzebisz
opublikowano: 26-09-2019, 22:00

Fotografie Chrisa Niedenthala można było oglądać 13 września na wystawie „Wolność” w siedzibie kancelarii prawnej KNS MCB.

Grzegorz Kucharski, partner i adwokat z kancelarii, która od lat wspiera sztukę, podkreśla, że wybór Chrisa Niedenthala nie był przypadkowy, bo to reporter, który swoją pracą walczył o wolność i robił zdjęcia w najważniejszych momentach historii — również teraz, gdy wrócił do pracy na ulicach.

Wydarzenie. Wystawa fotografii Chrisa Niedenthala „Wolność” odbyła się siedzibie kancelarii prawnej KNS MCB na warszawskiej Starówce. Przedstawiciele kancelarii podkreślają, że chcą być odbierani przez pryzmat charakteru sztuki, którą wspierają. Fot. A. Milewska
Zobacz więcej

Wydarzenie. Wystawa fotografii Chrisa Niedenthala „Wolność” odbyła się siedzibie kancelarii prawnej KNS MCB na warszawskiej Starówce. Przedstawiciele kancelarii podkreślają, że chcą być odbierani przez pryzmat charakteru sztuki, którą wspierają. Fot. A. Milewska Fot. ARC

Na wystawie fotografii Chrisa Niedenthala zaprezentowano zdjęcia o tematyce politycznej, ale też obrazy z życia codziennego w czasach komunizmu, m.in portret Ericha Honeckera, dyktatora NRD, zrobiony w Berlinie Wschodnim w 1988 r., pochód żołnierzy z okazji 40-lecia Niemieckiej Republiki Demokratycznej w 1989 r., „Fabrykę Leninów” (zdjęcie zrobione w Moskwie w 1989 r. przedstawia rzeźby przywódcy komunistycznego), moskiewskie budki telefoniczne z czasów ZSRR, a także zdjęcie skulonego chłopca śpiącego na plecaku w trakcie pielgrzymki na Jasną Górę czy fotografię wędkującego Lecha Wałęsy w dniu, w którym się dowiedział, że otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla. Wystawę zorganizowała kancelaria prawna KNS MCB.

— Chcemy przez sztukę pokazać przyświecającą nam ideę, czyli wolność. Zorganizowanie wystawy zdjęć Chrisa Niedenthala w naszej kancelarii dało możliwość zapoznania się z jego twórczością, ale również z dziejami tych fotografii i ich tłem historycznym — mówi Aleksander Hołubowski, partner i adwokat KNS MCB — konsorcjum, które niedawno powstało w wskutek nawiązania współpracy przez dwie uznane polskie kancelarie prawne.

Grzegorz Kucharski, partner i adwokat KNS MCB, podkreśla, że zdjęcia Niedenthala dokumentowały również ważne fakty z jego życia.

— To, co robił jako fotoreporter, miało bezpośrednie przełożenie na moją pracę zawodową. Kiedy rozpoczynałem ją jako aplikant adwokacki w latach 80. XX w., obowiązywały rygory stanu wojennego. Od pierwszych lat mojej pracy zawodowej walczyłem o wolność, np. w Komitecie Obywatelskim, dlatego dziś wiem, jak ważne jest, żeby o nią dbać. Nigdy nie odmówiłem nikomu prawa do obrony, bez względy na różne czynniki, np. własne poglądy czy ustrój polityczny. W wyborach, jeśli chodzi o wolność człowieka, nie ma miejsca na kompromisy. Bez względu na to skąd się przychodzi, po której stronie barykady stoi lub jakie następują zmiany polityczne, dla adwokata nie powinno to mieć znaczenia. Podobnie jak dla fotoreportera — wyjaśnia Grzegorz Kucharski.

Siedziba KNS MCB znajduje się w części Warszawy bardzo naznaczonej historią — przy placu Zamkowym na Starym Mieście. Wystawa fotografii Chrisa Niedenthala jeszcze mocniej podkreśliła znaczenie lokalizacji kancelarii.

— Chcemy być odbierani przez pryzmat charakteru sztuki, którą wspieramy. Każdej fotografii zaprezentowanej na wystawie przyświecało przesłanie lub historia, które są dla nas ważne. Obrazy konfliktów zbrojnych miały przypomnieć nam, co mamy do stracenia i dlaczego ochrona wolności powinna być nadrzędną wartością dla nas wszystkich — twierdzi Aleksander Hołubowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: O biznesie i sztuce z KNS MCB, Natalia Grzebisz

Polecane