Francja chce dodatkowo opodatkować internetowych gigantów

opublikowano: 06-03-2019, 10:24

Francja chce wprowadzić nowy podatek, którym obłożeni mają zostać internetowi giganci, informuje agencja AFP.

Tym samym chce uszczelnić swój system podatkowy i upewnić się, że przychody z internetowej sprzedaży w kraju będą opodatkowane we Francji, a koncerny nie uciekną z nimi do innych państw o korzystniejszych systemach podatkowych.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Projekt ustawy, który ma być przedyskutowany przez ministrów przed przedłożeniem go parlamentowi, zakłada podatek w wysokości 3 proc.  od wartości znacznej części sprzedaży cyfrowej we Francji.

Rząd ma nadzieję, że pomimo wcześniejszego braku konsensusu na poziomie Unii Europejskiej, projekt zdobędzie również poparcie za granicą. 

Paryż wraz z członkami Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) poszukuje "wspólnej płaszczyzny" w tej sprawie, starając się w tym roku o światowe porozumienie.  

- Kwota uzyskana z tego trzyprocentowego podatku od cyfrowej sprzedaży brutto we Francji powinna wkrótce osiągnąć 500 mln EUR - powiedział francuski dziennik Le Maire Le Parisien.

Tak zwany podatek GAFA (zainspirowany przez amerykańskich gigantów internetowych - Google, Apple, Facebook i Amazon), obejmie firmy internetowe o globalnej rocznej sprzedaży przekraczającej 750 mln EUR i sprzedaży we Francji w wysokości co najmniej 25 mln EUR. 

1cae78be-dad3-11e9-8a34-2a2ae2dbcce4
Polityka gospodarcza
Nie uciekniesz przed skutkami polityki gospodarczej. Zapisz się na nasz newsletter, by nie przegapić newsów, analiz i komentarzy. Zamieniamy słowa polityków na pieniądze
ZAPISZ MNIE
Polityka gospodarcza
autor: Marcin Goralewski
Wysyłany raz w tygodniu
Marcin Goralewski
Nie uciekniesz przed skutkami polityki gospodarczej. Zapisz się na nasz newsletter, by nie przegapić newsów, analiz i komentarzy. Zamieniamy słowa polityków na pieniądze
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy