Francja odmawia polskim stażystom dostępu do rynku pracy

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 23-11-2005, 19:18

Francuskie władze odmówiły przedłużenia kart pobytu stażystom z Polski i nie zezwoliły im na dostęp do francuskiego rynku pracy - poinformowało w środę biuro prasowe Ministerstwa Gospodarki.

Francuskie władze odmówiły przedłużenia kart pobytu stażystom z Polski i nie zezwoliły im na dostęp do francuskiego rynku pracy - poinformowało w środę biuro prasowe Ministerstwa Gospodarki.

Swoją decyzję - jak podaje resort - władze francuskie oparły na postanowieniach umowy polsko-francuskiej z 1990 roku, zgodnie z którą czas trwania stażu Polaków we Francji (i Francuzów w Polsce) wynosi rok i może być przedłużony tylko o 6 miesięcy.

Jednak - jak podkreślono w komunikacie - zgodnie z zapisami Traktatu Akcesyjnego Polacy, pracujący legalnie w kraju członkowskim Unii Europejskiej przez okres co najmniej 12 miesięcy mają nieograniczony dostęp do rynku pracy w tym kraju.

W sprawie interweniowały polskie i francuskie centra SOLVIT (unijny system nieformalnego rozwiązywania problemów transgranicznych, wynikających z nieprawidłowego stosowania prawa wspólnotowego przez organy administracji publicznej w państwach członkowskich).

W stosunkach z Francją (podobnie jak z większością państw dawnej UE) obowiązuje od 1 maja 2004 roku okres przejściowy na zatrudnianie pracowników z Polski w tzw. systemie 2+3+2. Maksymalnie może on wynieść 7 lat, może też trwać dwa lub pięć lat.

W roku 2004 we Francji zatrudnionych było około 300 stażystów z Polski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane