Francja: Susza zaowocowała znakomitej jakości winogronami

  • Jakub Sławiński
opublikowano: 26-08-2022, 13:10
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

W jednym z najsłynniejszych regionów winiarskich w Europie (Bordeaux) wystartowały tegoroczne zbiory winogron. Zazwyczaj zaczynały się dopiero w połowie września, ale z powodu największej od lat suszy, rozpoczęły się miesiąc wcześniej - pisze Assosiated Press.

Paradoksalnie susza i fale upałów zaowocowały znakomitej jakości winogronami, ale jest ich mniej niż zazwyczaj. To efekt “kreatywnego” zarządzania uprawami, w tym innego przycinania winorośli, a czasem podlewania ich w miejscach, gdzie nawadnianie jest zwykle zabronione - wyjaśnia AP.

– Mamy lepszą dojrzałość, lepszą równowagę. ... Ale jeśli spojrzysz w przyszłość i temperatura wzrośnie zaledwie o jeden stopień, stracisz część świeżości w bilansie wina – powiedział AP Fabien Teitgen, dyrektor techniczny Château Smith-Haut- Lafitte, posiadłość zajmująca się uprawą ekologicznych winogron w Martillac, na południe od Bordeaux.

Oczekuje się, że z powodu suszy, tegoroczne zbiory w niektórych regionach Włoch, Hiszpanii Portugalii i Francji będą mniejsze o około 10-20 proc. Producenci wina szacują, że jego ceny wzrosną. Wyższy koszt energii i surowców zwiększyło koszty o około 35 proc. - podaje AP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jakub Sławiński, AP

Polecane