Francuski tankowiec uprowadzony w pobliżu WKS

PAP
opublikowano: 04-02-2013, 15:13

Francuski tankowiec został uprowadzony w pobliżu Wybrzeża Kości Słoniowej - podały w poniedziałek władze w Abidżanie. Według Międzynarodowego Biura Morskiego (IMB) jednostka z 17-osobową załogą płynęła pod banderą Luksemburga.

"Tankowiec został uprowadzony na wodach międzynarodowych" - powiedział agencji AFP Alexis Guie, przedstawiciel władz portowych w Abidżanie, stolicy gospodarczej WKS.

O uprowadzeniu przez piratów tankowca informowało wcześniej Międzynarodowe Biuro Morskie. "Podejrzewamy, że tankowiec, który zniknął, został uprowadzony przez piratów" - powiedział Noel Choong z centrum ds. piractwa IMB z siedzibą w stolicy Malezji, Kuala Lumpur. Według niego do porwania doszło w niedzielę i od tamtej pory jednostka nie dawała żadnego sygnału.

Choong zauważył, że piraci najprawdopodobniej przenieśli się na akweny w pobliżu Wybrzeża Kości Słoniowej, gdyż Nigeria i Benin wzmocniły swoje patrole w Zatoce Gwinejskiej. 16 stycznia uzbrojeni napastnicy uprowadzili pływający pod banderą Panamy tankowiec, który przygotowywał się do rozładunku ropy naftowej w porcie w Abidżanie. Na pokładzie znajdowała się 16-osobowa załoga. Po tygodniu zbiornikowiec wraz z załogą został zwolniony, lecz piraci przejęli cały ładunek - ok. 5 tys. ton ropy o wartości 5 mln dolarów.

Jednostki transportujące paliwo należą do ulubionych celów piratów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu