Francuskie firmy zerkają na Polskę

GN
opublikowano: 19-05-2010, 00:00

W naszym regionie firmy znad Loary widzą szansę na wzrost. Na celowniku m.in. energetyka, wodociągi i banki.

W naszym regionie firmy znad Loary widzą szansę na wzrost. Na celowniku m.in. energetyka, wodociągi i banki.

Francuskie sieci handlowe, spółki z branży farmaceutycznej czy motoryzacyjnej już kilka lat temu zadomowiły się w Europie Środkowo- -Wschodniej. Teraz szykuje się kolejna fala inwestycji.

— Bardzo często bywamy ostatnio w Paryżu. Wśród francuskich firm widać wyraźny wzrost zainteresowania inwestowaniem w Polsce — mówi Witold Hruzewicz, partner firmy doradczej Azimutus.

— To efekt tego, że jako jedyni w Europie mieliśmy wzrost gospodarczy, poza tym na Zachodzie dostrzeżono, jaki potencjał ma nasz region, a Polska jest największym rynkiem — dodaje Jacek Byrt, partner Azimutus.

Głośno o tym, że Societe Generale stara się o przejęcie BZ WBK. Jednak eksperci Eurogroup Consulting Alliance, europejskiej grupy zrzeszającej firmy consultingowe, wskazują, że okazją do wejścia na polski rynek mogą być prywatyzacje.

— Prywatyzacja branż użyteczności: energetyki, wodociągowej, kompletnie zmieni te branże i tu widzę pole dla ekspansji francuskich firm. Energetyka nie jest już lokalnym rynkiem, to jeden europejski rynek i firmy, które chcą mieć pozycję, muszą przejmować, by zdobyć w nim udział. Rolą Komisji Europejskiej jest rozwiązanie problemu infrastruktury — mówi Yves Labat, partner Eurogroup Consulting.

Zainteresowane udziałem w prywatyzacjach mogą być francuscy giganci EDF czy GDF Suez. Tamtejsze firmy oprócz kapitału mogą dostarczyć również technologię energii atomowej. Eksperci Eurogroup Consulting przekonują, że branżę energetyczną w najbliższych latach czeka rewolucja.

— Trend to oddzielenie produkcji i dystrybucji. Widoczna jest też zmiana podejścia do energetyki atomowej i źródeł alternatywnej energii. Liczniki energii staną się inteligentne, dzięki czemu firmy energetyczne będą mogły wejść na zupełnie nowe rynki: telekomunikacji itd. To dla nich wielka szansa — dodaje Yves Labat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GN

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu